Strona głównaBudownictwoJaki projekt domu wybrać

Jaki projekt domu wybrać

Wybór projektu domu jednorodzinnego to kwestia dość skomplikowana, wobec czego nie powinniśmy tej decyzji podejmować zbyt pochopnie. Warto tutaj poświęcić nieco więcej czasu na analizę dostępnych rozwiązań, a przede wszystkim własnych potrzeb i możliwości. W końcu do wyboru mamy mnóstwo wariantów domów do budowy, co przekłada się na ogromne wręcz ilości różnorodnych projektów. Ostatecznie pozostaje nam także opcja zlecenia wykonania projektu u architekta na zamówienie. warto więc poświęcić dłuższą chwilę na określenie, jakiego właściwie domu potrzebujemy, aby mieć możność prawidłowego wyboru projektu.

 

Projekty domów z katalogu.

W sieci internetowej znajdziemy stosunkowo sporo witryn, różnorodnych biur projektowych, gdzie będziemy mogli wybrać jeden z dostępnych ogólnie projektów. Niemniej jednak nie każdy projekt domu będzie dla nas idealnym rozwiązaniem idealnym. Jeśli na przykład jesteśmy już w posiadaniu działki, to trzeba wiedzieć, jaki jest miejski plan zagospodarowania przestrzennego, bowiem określa on rodzaj dozwolonej zabudowy. Przy wyborze projektu należy także sugerować się rozmiarami domu, aby nie był on zbyt duży wymiarowo w stosunku do naszej działki. Obecnie jednak praktycznie wszystkie już projekty domów mają wskazane minimalne wymiary działki dla danego projektu.

 

Powierzchnia użytkowa domu.

Musimy także zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową, szczególnie pod kątem tego, aby niepotrzebnie nie budować domu zbyt dużego. Bardzo często zdarza się, iż mieszkając wiele lat na 55 m2 w bloku, ludzie decydują się na budowę 200-metrowego domu jednorodzinnego. Jest to zupełnie bezsensowne, bowiem w większości przypadków taka powierzchnia nie jest im potrzebna. Budowa tak wielkiego domu to większe koszty i oczywiście kosztowniejsze jego późniejsze utrzymanie. Niektórzy wręcz tłumaczą się, że dzieci muszą mieć swoją powierzchnię. Problem w tym, że za kilkanaście lat dzieci wyjadą do wielkich miast albo zagranicę, a właściciele zostaną we dwójkę w dużym i kosztownym w utrzymaniu domu. Warto tutaj dokładnie zastanowić się nad tym jak dużego domu potrzebujemy, aby niepotrzebnie nie podnosić kosztów jego budowy i późniejszej eksploatacji.

 

Typ zabudowy.

W zależności od planu zagospodarowania przestrzennego w danej gminie na danym terenie, będziemy mogli na naszej działce stawiać różnorodne budynki mieszkalne. Do wyboru mamy także wiele różnych, gotowych projektów domów w różnej zabudowie. Znajdziemy tutaj:

  • Projekty domów w zabudowie bliźniaczej – idealne na dwie, mniejsze sąsiadujące ze sobą działki.
  • Projekty domów parterowych – idealne dla każdego
  • Projekty domów piętrowych – dla dużych rodzin
  • Projekty domów z poddaszem użytkowym – zapewniające dodatkową przestrzeń przy minimalnym wzroście kosztów budowy.
  • Projekty domów podpiwniczonych – dla ludzi którzy za wszelką cenę, nie wiedzieć czemu, muszą mieć piwnicę, nawet kosztem 40-50% podniesienia kosztów budowy.

 

Energooszczędność budynku.

Obecnie na rynku gotowych projektów znajdziemy także kategorie domów energooszczędnych i pasywnych. Co prawda budowa takich domów jest o wiele bardziej kosztowna, niemniej jednak późniejszą ich eksploatacja jest o wiele tańsza. W przypadku domów pasywnych, koszty ogrzewania praktycznie nie istnieją. Mamy tutaj bowiem zaprojektowane instalacje odzysku ciepła, rekuperacji, panele słoneczne i fotowoltaiczne, idealne ocieplenie budynku. Jednym słowem warto zastanowić się nad tym, czy aby nie lepiej zdecydować się na dom energooszczędny, a nawet pasywny, przede wszystkim przez wzgląd na późniejsze koszty eksploatacji.

 

Projekt od architekta.

Ostatecznie, jeśli na stronach pracowni projektowych nie znajdziemy żadnych ciekawych rozwiązań, zawsze pozostanie nam opcja wizyty u architekta. Jest to rozwiązaniem co prawda stosunkowo kosztownym, o wiele droższym od projektu z katalogu, niemniej jednak pozwalającym nam osiągnąć maksymalny poziom zadowolenia z nowego domu. Tutaj projekt domu jest tworzony od podstaw, wraz z adaptacją terenową, zgodnie z naszymi wytycznymi co do funkcjonalności, przestrzeni użytkowej, ilości pomieszczeń itp. W zasadzie wszystko czego oczekujemy od naszego nowego domu musimy wskazać architektowi, dzięki czemu przygotuje on projekt idealnie dopasowany do naszych potrzeb, a w takim domu z całą pewnością będziemy czuć się w pełni komfortowo.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne