Strona głównaWnętrzaOgrzewanie podłogowe – czy to rozwiązanie ma sens?

Ogrzewanie podłogowe – czy to rozwiązanie ma sens?

Ogrzewanie podłogowe oferuje wiele korzyści, z drugiej jednak strony na każdego, kto zapragnie zamontować tę instalacje samodzielnie, czyha wiele pułapek. Odkąd ogrzewanie podłogowe pojawiło się na rynku budowlanym, powstało wiele opinii na jego temat – nie zawsze do końca prawdziwych. Zobacz co tak naprawdę trzeba wiedzieć o cieplnej instalacji podłogowej.

Aby pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe, trzeba najpierw posiadać odpowiednio przygotowaną w tym celu wylewkę. Dobrze by o tego typu rozwiązaniach myśleć już na etapie projektowania domu : www.projektyzwizja.pl. Dlaczego? Ponieważ montaż podłogi podgrzewanej wymaga konkretnej grubości warstwy izolacyjnej na całej płaszczyźnie podłogi. Wysokość podłogi zwiększy się, co będzie rzutować także na otwory drzwiowe i oknowe.

Decydując się na podgrzewanie podłogowe trzeba też wziąć pod uwagę niemałe koszty montażowe. Z drugiej jednak strony dłuższe użytkowanie takiej podłogi powoduje, że wydatki poniesione na montaż w dużej mierze się zwracają.

W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym temperatura odczuwalna jest zwykle wyższa niż w przypadku pomieszczeń z tradycyjnymi grzejnikami. W pierwszym przypadku wystarczy 19 stopni C, podczas gdy w drugim przypadku będzie to już 21 stopni C. Tak – zdawałoby się – niewielka różnica może wygenerować całkiem duże oszczędności. ,,Podłogówka” sprawdzi się też bardziej w domach przestrzennych, z większymi pokojami, wysokimi sufitami i dużą ilością przeszkleń.

Do pokrycia ogrzewania podłogowego stosuje się najczęściej płytami ceramicznymi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w tym celu zastosować bardziej przytulny materiał jakim jest drewno lub panele. W tym przypadku należy poinformować jedynie fachowca zajmującego się instalacją podłogi o naszym wyborze. Nie jest to żadnym utrudnieniem dla niego, jednak powinien on mieć pełną wiedzę co do wszystkich okoliczności, aby efekt był jak najlepszy i jak najtrwalszy.

Jako wadę ogrzewania podłogowego często uznaje się długi czas, którego potrzeba, aby osiągnąć konkretną temperaturę. Podłoga faktycznie nie nagrzewa się błyskawicznie, z drugiej jednak strony ma zdolność do dłuższego utrzymywania ciepła.

Należy również uważać, by nagrzanie podłogi nie było zbyt wysokie. Ustawienie temperatury na wartość wyższą niż 29 stopni C może powodować uczucie dyskomfortu. Podłoga powinna generować przyjemne, delikatne ciepło. Jeśli więc zaczyna parzyć nas w stopy, oznacza to, że przeholowaliśmy z temperaturą i powinniśmy ją zredukować.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne