Strona głównaWnętrzaSamodzielne odnowienie podłogi

Samodzielne odnowienie podłogi

Drewniane podłogi niezmiennie od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Wśród przyczyn tego sukcesu na pewno należy wymienić wyjątkowe walory estetyczne prawdziwej drewnianej podłogi. Ponadto dużą zaletą postawienia na drewno jest możliwość wielokrotnego odnowienia parkietu. To właśnie o tym jest ten artykuł – jak samodzielnie odnowić drewnianą podłogę? Odpowiedzią jest cyklinowanie, a więc zabieg, który jest znany od dawna jednak wciąż mało kto wie jak samodzielnie podejść do tego zagadnienia.

Zacznijmy od początku – czym jest cyklinowanie? Otóż pod tajemniczą nazwą cyklinowanie kryje się proces ścierania wierzchniej warstwy podłogi za pomocą papieru ściernego. Działanie to jednak nie jest wyjątkowo banalne gdyż do przeprowadzenia profesjonalnego cyklinowania niezbędna jest maszyna zwana cykliniarką. Ze względu że mało kto posiada w garażu cykliniarkę warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dostarczy tego typu urządzenie np. cyklinowanie podłogi Poznań lub cyklinowanie parkietu Poznań.

Przygotowując się do samodzielnego odnowienia podłogi zacznij od przygotowania mieszkania. Będziesz musiał/a przesunąć meble, zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, ściągnąć lub zabezpieczyć firany. Szczególnie zaleca się zdjęcie listew przypodłogowych tak aby starta powierzchnia była równa również przy ścianach.

Zabieg cyklinowania poleca się wykonywać papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości. Przyjmuje się że najlepszy będzie papier o różnej gradacji np. 40, 60, 100 oraz 120. Zabieg zaczynamy od papieru ściernego o najmniejszej degradacji, następnie powtarzamy cały proces za pomocą papieru o większej gradacji. Jak długo należy wykonywać szlifowanie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Można powiedzieć że na tyle długo aż uznamy że podłoga jest idealnie równa i czysta. Oczywiście nie można przesadzić gdyż zbyt cienka warstwa podłogowa może być zbyt “miękka” podczas późniejszego codziennego użytkowania.

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie pyłu powstałego podczas szlifowania. Po zrobieniu porządków można jeszcze zadbać o kosmetykę w postaci uzupełnienia ubytków pomiędzy klepkami (na rynku dostępnych jest wiele preparatów do tego celu). Ponadto, możemy jeszcze polakierować powierzchnię podłogi jeśli uznamy to za stosowne. Po wykonaniu tych prac warto odczekać co najmniej 24 godziny (w przypadku gdy zastosowaliśmy lakier). To wszystko – właśnie masz nową (starą) podłogę!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne