Strona głównaMebleLampy - Historia oświetlenia

Lampy – Historia oświetlenia

Liczne odniesienia z dawnych wieków oświetliły fakt, że lampy były używane do rozpraszania światła, nawet przed wynalezieniem energii elektrycznej, a oświetlenie nadano nowe znaczenie. Wykorzystanie lamp można ogólnie podzielić na dwie epoki: ery przed elektryczną i erę post-elektryczną.

Lampy: Era przedelektryczna

Wynalezienie i pierwsze użycie lampy może datować się na 70 000 lat pne. W tym czasie nie było metalu ani brązu, by wytwarzać lampy, zamiast tego w cywilizacji używano pustych skał i muszli. Te puste skały były wypełnione mchem i innymi naturalnymi substancjami, a następnie moczone w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz zwierzęcy działał jak olej i tak zaczęły zapalać się pierwsze lampy.

Wraz z nadejściem garncarstwa oraz epoki brązu i miedzi ludzie zaczęli wytwarzać lampy, które naśladowały inne naturalne kształty. Knoty powstawały znacznie później i służyły do ​​kontrolowania płomienia lub szybkości spalania. W VII wieku pne Grecy zaczęli używać terakotowych lamp, które zastępowały ręczne pochodnie. Słowo lampa pochodzi od greckiego słowa lampas, co oznacza pochodnię.

Lampy i zmiana projektu:

Istniała zasadnicza zmiana w konstrukcji lamp w XVIII wieku, kiedy wynaleziono palnik centralny. Wynalazek palnika spowodował, że oddzielne źródło paliwa zostało wykonane z metalu. Kolejną niewielką zmianą było dodanie metalowej rurki, którą można regulować w celu kontrolowania intensywności płomienia lub światła.

Było to ważne odkrycie pod względem oświetlenia, ponieważ dzięki dostosowaniu ludzie byli w stanie zmniejszyć natężenie oświetlenia lub uczynić go jasnym w razie potrzeby. Inny aspekt został dodany do nowej lampy, która miała postać małych szklanych kominów. Rolą szklanego komina była ochrona płomienia oraz kontrola przepływu powietrza.

Szwajcarski chemik Ami Argand po raz pierwszy użył pustego okrągłego knota w lampie naftowej w 1783 roku.

Paliwa do oświetlenia

Różne rodzaje paliw zostały wykorzystane do oświetlenia lampy między 70 000 lat pne a teraz. Większość wczesnych form paliwa to wosk pszczeli, oliwa z oliwek, tłuszcz zwierzęcy, olej rybny, olej sezamowy, olej wielorybi, olej z orzechów itp. Były to również jedne z najczęściej używanych form paliwa do zapalania lampy do końca XVIII wieku.

Około 1859 r. Rozpoczęto pierwszy proces wiercenia w celu znalezienia ropy naftowej, a wraz z pojawieniem się nafty, będącej pochodną ropy naftowej, lampa stała się bardziej popularna i wzrosła jej popularność. Oświetlenie nafty zostało po raz pierwszy wprowadzone w Niemczech w 1853 roku.

W tym samym czasie do oświetlenia lampy użyto dwóch innych produktów – gazu ziemnego i węgla. Pierwsze użycie lamp do gazu węglowego miało miejsce w 1784 roku.

Elektryczne lampy oświetleniowe

Lampy rzeczywiście przeszły długą drogę od wykorzystania gazu węglowego do energii elektrycznej. W 1801 roku Sir Humphrey Davy z Anglii wynalazł elektryczną lampę łukową, która była pierwszą tego rodzaju. Zasada działania tej lampy była prosta i polegała na podłączeniu dwóch prętów węglowych do źródła elektrycznego.

Pręty węglowe były utrzymywane w pewnej odległości od siebie, tak że prąd elektryczny mógł przepływać przez łuk, a tym samym odparować węgiel, tworząc białe światło. Około 1857 r. A.E. Becquerel z Francji wyszedł z teorią oświetlenia fluorescencyjnego w lampach. W latach 70. XIX wieku nie do pomyślenia stało się to, że Thomas Edison wynalazł pierwszą elektryczną lampę żarową. Od tego czasu lampy żarowe były używane do celów oświetleniowych w domach aż do początku XX wieku.

W 1901 roku Peter Cooper Hewitt opatentował swój nowy wynalazek, lampę rtęciową. Był to kolejny rodzaj lampy łukowej, która poprawiała oświetlenie za pomocą oparów rtęci, które były zamknięte w szklanej bańce. Lampy parowe Mercury stanowią prototyp lamp fluorescencyjnych.

Lampa Neon została wymyślona przez Georgesa Claude’a z Francji w 1911 r., A następnie Irvinga Langmuira, Amerykanina, który wynalazł w 1915 r. Żarową lampę wypełnioną gazem elektrycznym. W 1927 r. Hans Spanner, Friedrich Meyer i Edmund Germer opatentowali pierwszą świetlówkę. Lampy fluorescencyjne zapewniały lepsze oświetlenie w porównaniu do lamp rtęciowych, ponieważ były pokryte od wewnątrz berylem.

Od tego czasu używamy różnych form oświetlenia w lampach, w tym oparów rtęci, lamp żarowych, a nawet dziś, w niektórych zakątkach ziemi ludzie nadal używają starego knota i lampy naftowej do oświetlenia swoich domów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne