Strona głównaRemontyMetody osuszania budynków

Metody osuszania budynków

Zawilgocone mury są bardzo niekorzystną sytuacją. Wilgoć może doprowadzić do uszkodzenia domu oraz wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców. Pojawienie się wilgoci wymaga natychmiastowego działania w postaci osuszania budynku.

Przyczyny wilgoci

Najczęstszą przyczyną wilgoci w budynku jest niewydajna wentylacja, która uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Przyczyny wilgoci mogą także wynikać z nieprawidłowej termoizolacji (występowanie tak zwanych mostków termicznych lub skorzystanie z materiałów niskiej jakości). Kolejną przyczyną jest zalanie budynku w wyniku powodzi lub awarii.

Jakimi metodami można wysuszyć zawilgocone pomieszczenie?

Wilgoć w budynku nie oznacza konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu. Można także skorzystać z nieinwazyjnych metod osuszania. Do takich metod należy ogrzewanie pomieszczeń, skorzystanie z mikrofal oraz metod polegających na kondensacji i absorpcji. W przypadku niewielkiego problemu z wilgocią może wystarczyć nagrzanie pomieszczanie do temperatury ponad 30 stopni lub zastosowanie absorpcji polegającej na wyłożeniu zawilgoconych miejsc chłonnym granulatem.

W przypadku gdy problem bardziej się rozwinął stosowane są specjalne osuszacze powietrza. Działanie osuszaczy również opiera się na różnych metodach. Może to być urządzenie, które powoduje skraplanie pary wodnej (kondensacja) lub urządzenie, które wtłacza suche ciepłe powietrze pod powierzchnię posadzki. Alternatywą jest zastosowanie urządzenia wykorzystującego fale mikrofalowe. W przypadku zalania dodatkowo wykorzystywane są pompy ciśnieniowe, które wyciągają zalegającą ciecz z trudnodostępnych miejsc (np. pod posadzką).

Obecnie na rynku jest wiele firm, które kompleksowo zajmują się osuszaniem budynków. Z reguły taka pomoc polega na zlokalizowaniu problemu, zabezpieczeniu ścian, dezynfekcji oraz przejściu do osuszania za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Co ciekawe, możliwe jest wynajęcie agregatów do osuszania warstw izolacyjnych i separatorów wody do własnego użytku (np. wynajem osuszaczy Kielce).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne