Strona głównaUncategorizedPółautomat spawalniczy – spawarka dla każdego

Półautomat spawalniczy – spawarka dla każdego

Każdy spawacz zna urządzenie zwane migomatem. Jest to półautomat spawalniczy, który umożliwia łączenie elementów metalowych w bardzo wydajny i prosty sposób, jest wygodny do transportu i zapewnia niezawodną pracę. Migomat jest urządzeniem stosowanym do spawania metali kolorowych i stali przy użyciu metody MIG/MAG (w zależności od użytego gazu osłonowego) oraz MMA (elektrodą otuloną). Metoda pierwsza wykorzystuje łuk elektryczny generowany między spawanym przedmiotem a elektrodą topliwą. Urządzenia te mogą mieć różną moc i są przeznaczone do spawania konstrukcji o różnej wielkości oraz elementach różnej grubości. Standardowo półautomat spawalniczy może być wyposażony w: wskaźnik napięcia, wskaźnik temperatury, regulator prędkości podawania drutu, regulator mocy spawania, jak również uchwyt spawalniczy. Zaletą urządzeń jest intuicyjny panel sterujący, który umożliwia dokładne ustawienie parametrów oraz wyświetlacze umożliwiające obserwowanie parametrów podczas pracy. Bardzo duże znaczenie ma również układ zabezpieczenia termicznego, który chroni transformator przed nadmiernym nagrzewaniem się.

półautomat spawalniczy

Praca z półautomatem spawalniczym

Dla ułatwienia pracy spawaczowi w półautomatach spawalniczych i zapewnienia mu wolnej ręki elektroda topliwa wysuwa się w sposób ciągły. Poza tym urządzenia te gwarantują uzyskanie bardzo dobrej jakości spoiny, choć nie można przemilczeć faktu, że to, czy spoina jest równa i czysta, zależy również od umiejętności spawacza. Półautomat spawalniczy redukuje też koszty materiałów spawalniczych nawet o 20% i wykazuje większą produktywność spawania. Urządzenie to nadaje się do spawania wielu materiałów: stali niestopowej i stopowej, aluminium (także jego stopów), miedzi, tytanu (oraz ich stopów). Wykonuje się to w osłonie gazów ochronnych: MAG (w osłonie aktywnych gazów), MIG (w osłonie gazów obojętnych).

Pomoc dla spawaczy

Półautomaty spawalnicze są sprzętem bardzo pomocnym dla spawaczy. Gwarantują one ciągłą pracę, bez konieczności zmiany elektrod, a posuw uchwytu podczas aktywności odbywa się przy pomocy własnych rąk. Dla domowego użytku korzystnie jest, gdy migomat jest lekki i prosty w obsłudze. Jest on wtedy idealnym urządzeniem do prac blacharskich czy ślusarskich w przydomowym warsztacie i w terenie. Najlepiej jest, gdy spawacz ma lekką i przenośną wersję półautomatu spawalniczego. Jeśli jeszcze ma on kompaktową budowę oraz niewiele waży, tak, że przenoszenie migomatu nie sprawia trudności, można nim pracować również w trudno dostępnych miejscach. Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi, a wtedy, dzięki zaletom, gwarantuje on dobrą jakość spoin i sukces przy pracach spawalniczych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne