Strona głównaWnętrzaSztukateria styropianowa na ścianie — jak założyć?

Sztukateria styropianowa na ścianie — jak założyć?

Jak założyć styropianową sztukaterię na ścianie? Czym ją przymocować? Czy można ją malować? To częste pytania, jakie często padają podczas zakupów tych dekoracyjnych elementów. Zadają je majsterkowicze, którzy chcą założyć styropianową sztukaterię na ścianie. Poniżej znajdziecie krótki poradnik, który pozwoli na samodzielny jej montaż.

Rozrysuj na ścianach układ sztukaterii styropianowej

Rozrysuj na ścianach układ sztukaterii styropianowej. Pozwoli to oszczędzić czas przy późniejszym jej montażu. Unikniesz w ten sposób pomyłek, czy też nierównego montażu. Tu sprawa jest naprawdę prosta. Konieczne narzędzia to ołówek, ewentualnie drabina. Przyda się też sznurek murarski i poziomica. Zakupione listwy należy przyłożyć do ściany. Następnie ołówkiem zaznaczyć trzeba ich dolne krawędzie. Warto skorzystać tu ze sznurka murarskiego. Po wypoziomowaniu listew zaznacz linię, według której będą one montowane.

Jak docinać styropianowe listwy sztukaterii?

Styropianowe listwy sztukateryjne są elegancką ozdobą każdego wnętrza. Powinny być one założone starannie. Warto skupić się na pracach montażowych. Efekt z pewnością zaskoczy zarówno domowników, jak i gości. Ważne jest przy tym dokładne spasowanie sztukaterii ze styropianu. Tajemnica tkwi w dokładnym ich przycięciu. Oszczędzi to późniejszych prac, przy wypełnianiu szczelin między listwami a ścianą, czy sufitem. Listwy łączone w linii należy przycinać pod kątem 90 stopni. Te łączone w skosie (na styku ścian) powinny być przycięte pod kątem 45 stopni. Do dokładnego odmierzania przyda się miarka. Do cięcia zaś skrzynka uciosowa, ostry nożyk monterski lub piła z drobnymi zębami.

Przygotowanie podłoża pod montaż styropianowej sztukaterii na ścianie

Warto poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowanie podłoża pod styropianową sztukaterię. To ważne! Pozwoli to zachować długotrwały efekt. Listwy nie będą się z czasem odklejać. Pozostaną na długo w miejscu, w którym zostaną przyklejone. Powierzchnia ściany powinna być sucha. Nie powinno być na niej pyłu i tłuszczu. Warto pamiętać, że ściana powinna mieć równą powierzchnię.

Samodzielny montaż sztukaterii ze styropianu na ścianie

Mamy już przygotowaną powierzchnię ścian oraz schemat montażu sztukaterii. Nadszedł czas na montaż wcześniej przyciętych listew. Na tym etapie potrzebny będzie odpowiedni klej oraz wilgotna szmatka. Na poszczególne elementy nanieś klej. Najlepiej będzie nałożyć go na kształt zygzaka. Gwarantuje to idealne jego rozprowadzenie na powierzchni listew. Umieść element na wytyczonym na ścianie miejscu i mocno dociśnij. Po kilku minutach listwa będzie przymocowana do ściany. Wypływający spod niej nadmiar kleju usuń wilgotną szmatką.

Maskowanie szczelin między listwami sztukaterii na ścianie

Maskowanie szczelin między listwami sztukaterii to ostatni etap montażu. To nieuniknione. Nawet najdokładniejszy montaż pozostawia drobne niedociągnięcia. Do maskowania szczelin idealnie nadaje się szpachlówka akrylowa. Jej nadmiar bez problemu usuniesz wilgotną szmatką lub gąbką. Tak oto, po kilku godzinach, możesz cieszyć się nowym wnętrzem. Styropianowa sztukateria na ścianie będzie zachwycała przez długie lata.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne