Beton polerowany

W budynkach wielkopowierzchniowych coraz częściej stosuje się beton polerowany, który jest nie tylko bardzo funkcjonalnym, ale też po prostu świetnie wyglądającym i estetycznym elementem wykończenia podłogi w magazynach i halach produkcyjnych.  Jakie są zalety, które płyną z korzystania z tego rodzaju betonu? Jak on powstaje i ile może kosztować? Nad tymi zagadnieniami postaramy się pochylić w naszym artykule.

W jaki sposób powstaje polerowany beton?

Polerowany beton powstaje w wyniku oszlifowania posadzki betonowej – najlepiej przy użyciu diamentowych narzędzi. Z uwagi na to zabieg polerowania można przeprowadzić zarówno na nowych, jak i starych posadzkach. Samo szlifowanie to jednak nie wszystko – przed nim konieczna może się okazać naprawa ubytków w betonie (nie zawsze konieczna, stosowana wyłącznie przy starym betonie), a po nim – dodatkowa impregnacja chemiczna oraz polerowanie celem nadania betonowi unikalnego połysku.

Jakie zastosowanie ma tego typu beton?

Beton polerowany jest czymś bardzo wszechstronnym, a swoje zastosowanie znajduje nie tylko we wnętrzach domów prywatnych, gdzie pełni dekoracyjną funkcję i najczęściej powstaje z najwyższej jakości materiałów, ale też jako posadzka w obiektach przemysłowych, halach i na magazynach. Tam pełni funkcję bardziej użytkową, zapewniając bezpieczeństwo pracownikom oraz redukując koszty wynikające ze stosowania zwykłego betonu.

Zalety polerowanego betonu

Jeżeli chodzi o zalety, które płyną z zastosowaniu betonu polerowanego, ludzie posiadający i chwalący go najczęściej wyróżniają go za:

  • podnoszenie wartości estetycznej i zwiększanie prestiżu – nasza posadzka nie jest już szara, matowa i zbierająca brut; polerowany beton może przybrać unikalny, wręcz szlachetny wygląd, doskonały chociażby do zastosowań firmowych;
  • niska cena eksploatacji – beton polerowany bardzo łatwo się sprząta, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych właśnie z tym; spada zużycie wody i chemii przeznaczanej na mycie, a także znika konieczność wyznaczania pracownika, który będzie to robił przez długie godziny;
  • bezpieczeństwo – choć polerowany beton błyszczy się i sprawia wrażenie śliskiego, tak naprawdę nie ma niczego bardziej mylnego; połysk pochodzi bowiem z tego, że beton został potraktowany narzędziami diamentowymi, które stworzyły na nim regularną, bardzo małą rysę, która z kolei powoduje jednolite odbicie światła;
  • odbija światło – może się to wydać dość błahe, ale korzystając z betonu polerowanego możemy lepiej naświetlić pomieszczenie, w którym się on znajduje właśnie ze względu na jego właściwości odbijające; kto wie, a może uda się nam zaoszczędzić, osiągając ten sam stopień naświetlenia przy mniejszej ilości lamp?
  • większa wytrzymałość – beton polerowany nie jest powłokowy, co z kolei prowadzi do tego, że jego powłoki (które po prostu nie istnieją) nie łuszczą się ani nie odklejają się od siebie; nie oznacza to, że beton tego typu nie straci swojego blasku i nie będzie się brudził czy rysować – w takich sytuacjach wystarczy jednak po prostu go ponownie oszlifować, w tańszy sposób, niż za pierwszym razem.

Ceny betonu polerowanego

Mówiąc o cenie związanej z przygotowaniem posadzki z betonu polerowanego u siebie należy powiedzieć, że nie da się jej jednoznacznie określić, gdyż ma na nią wpływ sporo różnych czynników. Liczy się powierzchnia pomieszczenia, które chcemy zaopatrzyć w tego typu posadzkę, a także od jakości samego betonu, impregnatów użytych w czasie jego powstawania oraz stopnia połysku, jaki sobie określimy. Ceny rozpoczynają się jednak od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Aby otrzymać dokładną wycenę najlepiej skontaktować się z renomowanym producentem.

Podsumowanie

Beton polerowany już dawno przestał być utożsamiany z luksusem, obecnie stając się świetnym materiałem dla budynków wielkopowierzchniowych. Wszystko ze względu na wszystkie zalety, które płyną z jego stosowania, w tym łatwość w utrzymaniu w czystości, unikatowy wygląd, korzystną cenę oraz długowieczność. Prawda, w żaden sposób nie unikniemy konieczności przeprowadzania jego regularnych renowacji, jednak są one wymagane po naprawdę długim i intensywnym czasie użytkowania. Beton polerowany jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Świetnie sprawdza się wszędzie tam gdzie powierzchnia podłogowa musi być niezawodna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne