Wysokie ceny energii powodują, że inwestorzy wypatrują możliwie tanich, a zarazem skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest ekogroszek, który wciąż cieszy się sporym uznaniem. Wpisuje się on w niskoemisyjny sposób ogrzewania, co jest wymogiem w nowo budowanych domach. Warto jednak zwrócić uwagę czy paliwo posiada certyfikat jakości. Jego imitacja, będąca połączeniem miału węglowego ze słabej jakości lepiszczem, znacząco obniża komfort cieplny.
Zalety ekogroszku
Użytkowanie ekogroszku niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ:
- emisja zanieczyszczeń podczas spalania jest znacznie zredukowana w porównaniu do innych paliw stałych.
- dzięki niskiej zawartości popiołu i siarki uchodzi on za materiał ekologiczny;
- mniejsza ilość uciążliwych pozostałości po zużyciu paliwa;
- łatwiejsze i rzadsze czyszczenie pieca i wkładu kominowego;
- piec zaopatrzony w automatyczny podajnik usprawnia całą pracę systemu grzewczego;
Jak uniknąć błędów przy paleniu ekogroszkiem?
Najczęstszym błędem jest palenie mokrym ekogroszkiem. Materiał opałowy kupowany jesienią i zimą może leżeć na deszczu. A wilgoć powoduje spadek jego kaloryczności. Mimo że zawiera znikome ilości siarki, to wsypanie wilgotnego opału skutkuje stopniową korozją kotła. Należy więc odpowiednio go składować. Zaraz po zakupie trzeba otworzyć worek oraz wysypać w dobrze wentylowanym i zadaszonym pomieszczeniu.
Kolejnym błędem mogą być niewłaściwie dobrane parametry pieca. Ekogroszek powinien dopalać się do końca, nie pozostawiać spieków,ani niedopalonych resztek w szufladzie. W tym celu najlepiej korzystać z ustawień rekomendowanych przez producenta, zamiast samemu eksperymentować.
Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni nadmuch w piecu. Zbyt mały skutkuje niedopalonym węglem, a zbyt duży powoduje spieki, co może utrudniać podawanie paliwa. Ponadto, z zasobnika, pomimo uszczelki, może zacząć wydobywać się dym. Istotna jest również przy spalaniu ekogroszku właściwa temperatura zadana. Minimum to 55°C, ponieważ przy niższej powstaje punkt rosy. Na wewnętrznych ściankach pieca skrapla się wówczas woda i dochodzi do korozji. A w kominie zaczynają robić się wykwity.
Problemem może być też źle dobrana kaloryczność paliwa. Jeżeli zima jest łagodna, nie jest potrzebny mocny węgiel. Wystarczy wtedy zaopatrzyć się w opał kaloryczności około 24 MJ/kg. Ekogroszek hurtownia to miejsce, gdzie można nie tylko nabyć dowolną ilość materiału opałowego, ale także w razie potrzeby skorzystać z fachowych porad.