Strona głównaOgródFontanny - Ogrodowe doświadczenie

Fontanny – Ogrodowe doświadczenie

Fontanny są jednym z najbardziej pocieszających i pięknych elementów znajdujących się w projektowaniu ogrodu. Za każdym razem, gdy myślisz o światowej klasy ogrodzie, który widziałeś i byłeś pod wrażeniem, prawie na pewno będzie zawierać fontannę lub inny element wody. Niezależnie od tego, czy jest to we Włoszech, w Japonii, w Hiszpanii, czy w jakimkolwiek innym kraju, wszyscy na całym świecie rozumieją, że piękny ogród to także miejsce relaksu i medytacji. Nie tylko wizualnie relaksujący, ale równie ważny, jeśli nie bardziej – uspakajający i kojący dla ucha. Nic nie osiąga tego więcej niż woda w ruchu.

Wydaje się, że Japończycy doskonale rozumieją, jak ważne są pierwiastki wodne, ponieważ mieszają je tak magicznie ze spokojem swoich pięknych i spokojnych ogrodów. Natychmiast przywodzą na myśl stawy Koi i sztukę Feng Shui.

Rodzaje fontann ogrodowych dzisiaj są prawie nieskończone. Obejmują one każdy materiał i każdy projekt, jaki można sobie wyobrazić. Od wewnątrz do zewnątrz, od podłogi do ściany, od blatu do cokołu; znajdziesz je praktycznie w każdej naturalnej i stworzonej przez człowieka substancji znanej człowiekowi. Niektóre z najbardziej popularnych to kamień naturalny, mosiądz, miedź, trawione szkło, łupek i stal nierdzewna.

Jeśli masz dużą posiadłość lub działkę, są szczególnie piękne w stawach i jeziorach. Na mniejszych partiach, proste fontanny przydomowe lub fontanny basenowe mogą być bardzo atrakcyjne.

Coś nowego dla mnie i absolutnie czarującego to “łańcuch deszczowy”. Dodajesz je do systemu rynnowego i stają się one połączonymi lejkami, które delikatnie kierują deszcz z dachu na ziemię, iskrząc się i bulgocząc w miarę płynięcia.

Moją ulubioną jest niewielka fontanna ogrodowa w kształcie piedestału wykonana z płytek mozaikowych lub pięknie wzorzystej ceramiki. Mogą przynieść zachwycający i nieoczekiwany przypływ kolorów i zabawy do skądinąd raczej przyziemnego ogrodu skalnego lub okrywowego.

Jak wybrać odpowiedni styl fontanny dla Twojego domu:

Współczesna – nierdzewna, łupkowa, a może rzeźba fontanny, która może się podwoić jako dzieło sztuki, wszystko będzie dobrze działać. Kaskadowe, płaskie ściany lub wolnostojące fontanny o bardzo prostym wzorze “tabletu” są naturalne dla współczesnych domów.

Eklektyczny (łączy w sobie kilka stylów i odważnych kolorów) – miedź i granit robią dobry wybór. Mozaika jest również urocza dzięki temu domowi w stylu.

Asian (Feng Shui) – kamień, bambus, ceramika, łupki wyglądałyby świetnie, a istnieje wiele specyficznych stylów azjatyckich wzorów, które idealnie uzupełnią egzotyczny wygląd fontanny.

Tradycyjne – Klasyczne fontanny z kamienia lub żywicy doskonale nadają się do tradycyjnych domów. Warstwowe fontanny ogrodowe lub fontanny ścienne z przewijaniem lub wzory z XVIII wieku z lwami lub gargulcami na przykład wyglądają wspaniale w tradycyjnych domach. Mitologia grecka lub włoskie motywy są również doskonałe.

Bez względu na budżet, styl i przestrzeń, nic nie mówi o stylu, wyrafinowaniu i spokoju bardziej niż fontanna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne