Gotowe projekty domów jednorodzinnych możemy uzyskać „od ręki”. Przy ich wyborze zwracamy uwagę na technologię budowy, koszty czy lokalizacje działki. Niestety często pomijamy plan domu i jego funkcjonalność. Ważne jest, abyśmy decyzję o wyborze konkretnego projektu podejmowali świadomie.
Plan domu – dostosowany do teraźniejszości, ale także przyszłości
Projekty domów jednorodzinnych, które bierzemy pod uwagę powinny być nie tylko funkcjonalne dzisiaj, ale także w przyszłości. Oczywiście zmiany, jakie będą w przyszłych latach trudno jest przewidzieć, ale warto podczas wybierania projektu wziąć pod uwagę, np. wspólne zamieszkanie z dziadkami czy dorosłymi dziećmi. Z tego względu wybierzmy projekt, który zagwarantuje nam jeden wolny pokój. W przyszłości będziemy mogli urządzić go według naszych potrzeb, np. pokój gościnny czy gabinet do pracy. Jeżeli wiemy, że kiedyś zamieszkają z nami osoby starsze to już na tym etapie pomyślmy o dostosowaniu powierzchni do ich potrzeb.
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Obecnie projekty domów jednorodzinnych mają zazwyczaj salon z otwartą kuchnią. Jednak są i takie, które mają kuchnie jako wydzielone pomieszczenie. Każde z tych rozwiązań znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z tego względu powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby w tym zakresie. Przede wszystkim kierujmy się naszymi wymaganiami, a nie aktualną modą. Otwarta kuchnia musi być dopasowana stylistycznie do pokoju dziennego, ponieważ stanowi jego część. Ponadto wymaga dobrej wentylacji i dbania o utrzymanie jej w porządku. Dzięki niej osoba przygotowująca posiłki może uczestniczyć w rozmowach toczących się w salonie. Z kolei wydzielona kuchnia gwarantuje brak roznoszenia się zapachów i jest doskonała dla osób, które nie lubią być obserwowane podczas przygotowywania potraw.
Ciągi komunikacyjne – ważna sprawa
Często pomijamy analizę rozmieszczenia, a także wielkości holu, korytarzy czy przedsionka, co stanowi błąd. To właśnie one zapewniają komfort podczas użytkowania domu. Przykładowo, hol dzieli dom na strefy i prowadzi do wszystkich pomieszczeń. Można połączyć go z pokojem dziennym, co zwiększy jego powierzchnię. Duży hol może być także idealnym miejscem do stworzenia domowej biblioteczki. Z kolei przedsionek powinien mieć taką powierzchnię, aby pomieścić trzy osoby przygotowujące się do wyjścia. Ponadto musi w nim być miejsce na szafkę na buty, wieszak i kosz na parasole.
Pomieszczenie gospodarcze
Drobiazgi, narzędzia, rowery, deska do prasowania, dziecięcy wózek muszą mieć w domu swoje miejsce. Z tego względu przy wyborze projektu nie zapomnijmy o pomieszczeniu gospodarczym. Przeanalizujmy nasze potrzeby w tym zakresie i zastanówmy się ile takich pomieszczeń potrzebujemy, a może na ten cel zaadoptujemy strych albo urządzimy schowek pod schodami.
Gotowe projekty domów jednorodzinnych zakładają różne rozwiązania. Na etapie podejmowania decyzji powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i wybrać ten, który jest najlepiej dopasowany do naszych wymagań.