Strona głównaWnętrzaJak z pomysłem zaaranżować pustą ścianę?

Jak z pomysłem zaaranżować pustą ścianę?

Bez względu na to, czy cenimy sobie minimalizm we wnętrzach, czy kochamy bibeloty, przeważnie lubimy w jakimś stopniu zapełniać przestrzeń pustych ścian. Najczęściej pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy w takiej sytuacji jest jakiś obraz – malarskie dzieło sztuki lub po prostu zdjęcie, może plakat. Jedną z ciekawych opcji może być coś, co wymyka się ramom i to dosłownie.

Mapa na ścianie nie jest aż tak zaskakującą innowacją, może dlatego czasem pomija się tę możliwość w projektowaniu wnętrza. Początkowo mapa polityczna kojarzy się z klasą do geografii. Raczej mało kto chciałby w swoim domu taki przedmiot – zupełnie inna estetyka. Czy aby na pewno? Wszystko zależy od stylizacji. Po pierwsze: kolory państw czy regionów (stanów, województw, okręgów) wcale nie muszą wyglądać tak jak w szkole. Istnieją mapy o różnej palecie barw, z artystycznymi ornamentami, z napisami i bez. Po drugie: mapa wcale nie musi mieć kształtu prostokąta. Jedną z możliwości jest przyczepienie do ściany samych konturów państw. Nieregularny obiekt urozmaica wygląd pomieszczenia znacznie bardziej niż foremny obrazek.

Jaką mapę wybrać?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na geograficzny element do powieszenia na ścianie, musimy dokonać kolejnych wyborów. Czy chcemy mapę całego świata? Marzy nam się konkretny kontynent? A może bliska sercu mapa Polski?

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonywane są takie dekoracje, to oczywiście wybór jest ogromny. Pytanie tylko, jakie są nasze priorytety? Optymalne rozwiązanie to zawsze balans ceny i efektu, w tym przypadku wizualnego. Na szczęście w przypadku ozdoby ściennej nie musimy szukać tak wytrzymałych materiałów jak w przypadku kuchennego blatu.
Przykładowo:

  • papierowa mapa jest wystarczająca, jednak bardziej sprawdzi się w formie płachty niż powycinanych kształtów,
  • drewniana czy ze sklejki będzie na pewno bardziej odporna na uszkodzenia, a w dodatku bardzo uniwersalna, ponieważ drewno to materiał ponadczasowy,
  • metalowa z pewnością jest najtrwalsza, ale też najcięższa i najdroższa, sprawdzi się w surowych wnętrzach.

Warto rozważyć różne opcje zarówno ze względu na osobiste sentymenty jak i wizualny efekt pasujący do aranżacji kształtem, kolorem i fakturą. Najlepsze jest to, że taka drewniana mapa świata to neutralny element, który wkomponowuje się we wnętrza w naprawdę różnym stylu, a równocześnie dodaje charakteru i niebanalnego wyglądu – trudno ją przeoczyć.

Układ lądów na Ziemi od tysięcy lat pozostaje bez zmian, dlatego trudno, by stał się nagle niemodny, a jeśli nawet ktoś postanowi odświeżyć wystrój, w przeciwieństwie do malowideł w konkretnym stylu, neutralna, drewniana mapa będzie pasować niemal do wszystkiego

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne