W celu korzystania z wyżej położonych miejsc, takich jak balkony, piętra, tarasy czy schody należy zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu osoby, które korzystają z wysokich obiektów, będą czuły się bezpiecznie, środki bezpieczeństwa również zapobiegają wielu wypadkom. Barierki są w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, a dodatkowo są wytrzymałe. Ilość rodzajów i różnorodność wyglądów sprawia, że są w stanie dopasować się do każdego domu i budynku. Zarówno tych utrzymanych w prostym stylu i stawiających na funkcjonalność, jak i takich, co chcą wybrać konstrukcje o jak najdziwniejszym kształcie.
Rodzaje barierek
Barierki przyjmują różne formy, każda z nich ma swoje wady oraz zalety. Barierki z wypełnieniem prętowym są najpopularniejszą opcją, obecną zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach publicznych typu szkoły czy ośrodki zdrowia. Występują w różnych kształtach, rozmiarach, odstępach między prętami oraz wyglądzie. Mogą być to barierki proste, jak i takie, które spełnią najbardziej twórcze fantazje. Barierki całoszklane są skonstruowane zwykle ze szkła hartowanego, które muszą rozbijać się na małe, nieostre kawałki, które nie będą w stanie nikogo zranić lub takie, które nie rozpryskują się dookoła. Często są używane w celu tworzenia barierek antywirusowych. Barierki z linkami stalowymi są konstrukcją, która wewnątrz, zamiast prętów, posiada metalowe linki, połączone z górną poręczą.
Barierki antywirusowe
Barierki antywirusowe są jednym z elementów, które chronią przed rozprzestrzenianiem się chorób wirusowych. W dzisiejszych czasach są one wyjątkowo użyteczne, jednak nie chronią jedynie przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, ale również przed innymi patogenami, które przenoszą się za pomocą różnych sposobów. Do zakażenia nimi wystarczy dotknąć przedmiotu, który wcześniej dotykał chory, a następnie przez przypadek dotknąć ust, oczu lub błon śluzowych i zakażenie gotowe. Służą one między innymi w celu ochrony przed biegunami spowodowanymi przez rotawirusy, zatruciem jadem kiełbasianym, boreliozy i błonicy, a także pozostałych chorób zakaźnych.
Barierki antywirusowe są wykonane ze szkła, które zwykle występuje w trzech formach. Pleksi jest najtańszym wyborem, a przy tym nie jest odporne na ścieranie i zmywanie środkami ochronnymi do dezynfekcji, prędko się psuje, ale jest wytrzymałe. Szkło hartowane jest odporne na środki dezynfekujące, ale po zbiciu szkła rozpryskuje się na drobne kawałki, stanowiąc zagrożenie dla przechodzących ludzi. Szkło VSG jest szkłem najlepszym jakościowo, który łączy w sobie wytrzymałość, odporność na środki chemiczne oraz tarcie, a także po zbiciu całość szkła pozostaje pomiędzy foliami, dzięki czemu jest to najbezpieczniejszy wybór.