Pompy ciepła cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób budujących dom oraz planujących modernizację już istniejącego systemu grzewczego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących samych pomp ciepła, jak i kosztów związanych z ich instalacją oraz dalszą eksploatacją, to sprawdź koniecznie ten wpis.
Pompy ciepła podobnie jak instalacje fotowoltaiczne na dachach domów, pozwalają ograniczyć koszty związane z użytkowaniem domu. O Ile instalacje fotowoltaiczne zapewniają energię elektryczną i pozwalają “sprzedać” nadmiar wyprodukowanej energii, to pompy ciepła zapewniają możliwość zrezygnowania z konwencjonalnych źródeł ciepła takich jak piece na paliwa stałe czy gazowe.
Jak działa pompa ciepła
Działanie pompy ciepła można porównać do lodówki z odwróconym działaniem. Urządzenie, które w części lub całości znajduje się poza budynkiem, ma za zadanie pobrać energię z gruntu przy wykorzystaniu cieczy absorbującej ciepła lub z powietrza przez zamontowane w urządzeniu wentylatory. Kolejnym krokiem jest akumulacja ciepła z uwagi na dość niską temperaturę powietrza czy samego gruntu. Proces akumulacji odbywa się z wykorzystaniem czynnika chłodzącego występującego w formie gazowej. Ciepło z zewnątrz jest przekazywane do czynnika chłodzącego, który pod wpływem ogrzania zaczyna parować oraz przedostawać się do sprężarki. W procesie sprężania czynnika chłodzącego, jego temperatura się podnosi, co pozwala przekierować jego energię cieplną do wymiennika ciepła. Obniżenie temperatury czynnika chłodzącego zmienia jego stan z gazowego w ciekły i cały proces zaczyna się od nowa. W ten sposób możemy uzyskać odpowiednią temperaturę do ogrzania domu w sytuacji, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury.
Rodzaje pomp ciepła
Obecnie w wielu sklepach i ofertach firm instalacyjnych możemy spotkać się z podziałem na gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Główną różnicą między nimi jest sposób, w jaki pobierają energię. Gruntowe pompy ciepła pobierają energię do ogrzania domu z ziemi. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie prac ziemnych związanych z wykonaniem odwiertów dla całej instalacji związanej z gruntową pompą ciepła. W przypadku powietrznych pomp ciepła nie są konieczne praktycznie żadne dodatkowe prace ziemne, dlatego też ten rodzaj systemu do ogrzewania domu jest bardzo popularny wśród osób, które nie mogą sobie pozwolić na dodatkowe prace ziemne na swojej posesji. Porównując pompy ciepła, należy również zaznaczyć, że sam montaż urządzeń ze względu na zakres koniecznych do przeprowadzenia prac, różni się pod względem cenowym.
Pompa ciepła Split i Monoblok
Decydując się na powietrzną pompę ciepła mamy do dyspozycji typ Split oraz Monoblock. Główną różnicą między nimi jest ilość segmentów, z których się składają oraz rodzaj uprawnień montera pomp ciepła. W przypadku powietrznej pompy ciepła monoblok, wszystkie elementy są zawarte w głównej jednostce, a monter musi zamontować samą jednostkę oraz wyprowadzić przewody do centralnego ogrzewania. W przypadku powietrznej pompy ciepła split mamy do czynienia z urządzeniem składającym się z dwóch modułów. Pierwszy moduł zawiera parownik, wentylator oraz sprężarkę z zaworem rozprężnym i montowany jest na zewnątrz budynku. Drugi moduł, który instalowany jest wewnątrz budynku, zawiera skraplacz, pompę obiegową oraz podgrzewacz wspomagający. Montaż powietrznej pompy ciepła typu Split wymaga napełnienia instalacji czynnikiem chłodniczym, dlatego też w tym przypadku bardzo ważne jest, by instalator miał odpowiednie uprawnienia, które pozwalają mu pracować z gazami chłodniczymi.
Pompy ciepła — Szczecin QBORG
Odpowiedni montaż pompy ciepła jest niezwykle ważny i ma kluczowe znaczenie w przyszłych kosztach związanych z eksploatacją oraz serwisem. Jeśli szukasz firmy, która specjalizuje się w montażu i serwisie pomp ciepła w Szczecinie, to firma QBORG będzie najlepszym wyborem. Wieloletnie doświadczenie, zgrany zespół i niezliczona liczba szkoleń oraz doświadczenie w instalacji urządzeń dla użytkowników indywidualnych, oraz firm, dają na gwarancję wyboru najlepszej firmy instalacyjnej w Szczecinie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu pompy ciepła w Szczecinie, sprawdź koniecznie stronę www.qborg.pl.