Strona głównaBudownictwoPodstawowe zastosowania mutlimetru cyfrowego Sonel

Podstawowe zastosowania mutlimetru cyfrowego Sonel

Na liście najpopularniejszych modeli elektrycznych urządzeń diagnostycznych, zaraz obok klasycznych próbników napięcia, znajdują się cyfrowe mierniki uniwersalne. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest podstawowy multimetr Sonel. To wielofunkcyjny miernik, dzięki któremu można zbadać kluczowe wartości prądu w testowanym obwodzie elektrycznym. Miernik pozwala zmierzyć napięcie i natężenie prądu elektrycznego oraz rezystencję, czyli opór elektryczny.

Pomiar podstawowych parametrów elektrycznych

Każdy wielofunkcyjny model miernika cyfrowego wyposażony jest w czytelny wyświetlacz i komplet przewodów pomiarowych umożliwiających bezpieczne testowanie obwodów elektrycznych. Do podstawowych funkcji, w jakie wyposażone są cyfrowe multimetry Sonel oraz podobne urządzenia innych marek zalicza się:

  • pomiar napięcia V dla prądu stałego i zmiennego,
  • pomiar natężenia A prądu stałego i zmiennego,
  • pomiar rezystencji elementów elektrycznych, na przykład kondensatorów,
  • pomiar pojemności kondensatorów w obwodzie elektrycznym,
  • pomiar częstotliwości sygnałów elektrycznych,
  • pomiar temperatury (podstawowy multimetr Sonel jest wyposażony w czujnik temperatury i sondę do jej pomiaru),
  • funkcję testowania diod,
  • funkcję sprawdzania ciągłości obwodów,
  • funkcję cyklu roboczego.

Cyfrowe multimetry w zastosowaniach praktycznych

Zdolność do mierzenia podstawowych wartości prądu elektrycznego pozwala sprawdzać poprawność działania wielu rodzajów urządzeń elektrycznych, na przykład akumulatorów samochodowych i baterii, a także bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń, w tym układów elektronicznych. Multimetr Sonel w wersji podstawowej może być zatem nie tylko przydatnym narzędziem diagnostycznym w zastosowaniach typowo hobbystycznych, ale także niezwykle uniwersalnym narzędziem w pracy elektryka i elektronika. W użyciu profesjonalnym dużą zaletą mierników Sonel jest zdolność do zapamiętywania dokonanych odczytów, funkcja automatycznego wyłączania urządzenia, co pozwala oszczędzać baterię, funkcja wskaźnik rozładowanej baterii czy wbudowany w urządzenie beeper.

Z cyfrowych urządzeń pomiarowych w swojej codziennej pracy korzystają zarówno elektrycy, jak i elektronicy. Multimetry Sonel są sprzętem powszechnie stosowanym przez różnego rodzaju instalatorów i serwisantów, przez mechaników samochodowych i osoby prywatne, głównie przez majsterkowiczów zajmujących się testowaniem poszczególnych elementów instalacji elektrycznej, konstruowaniem lub naprawą urządzeń elektrycznych. Pozwalają mierzyć podstawowe wartości prądu elektrycznego w sposób bezpieczny i wygodny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne