Wybór narzędzi do ogrodu zależy przede wszystkim od jego rozmiaru. Do pielęgnacji małego ogródka przydatna będzie mniejsza ilość narzędzi, z kolei w przypadku ogrodów o większej powierzchni, należy już zaopatrzyć się w bardziej zaawansowany sprzęt. Przykładem mogą tutaj być kosiarki elektryczne lub spalinowe, nożyce elektryczne czy takież same pilarki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie narzędzi?
Bez względu na to jakich rozmiarów jest twój ogród, narzędzia które będziesz wykorzystywał przy jego pielęgnacji powinny być trwałe. Dlatego też nieopłacalne jest wybieranie tanich przedmiotów, które zazwyczaj szybko się zużywają. Tak samo, każde z narzędzi nie musi być wykonane z metalu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów zrobionych z tworzyw sztucznych, takich jak włókna węglowe czy poliamidy wzmocnione włóknem szklanym, które wyróżniają się bardzo dobrą jakością wykonania. Wyroby z takich materiałów są odporne na zużycie, a jednocześnie lekkie. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że nie korodują w kontakcie z wilgocią. Narzędzia na działkę powinny być też ergonomiczne i dopasowane do wzrostu użytkownika. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu, który posiada wszelkiego rodzaju trzonki i uchwyty.
Podstawowe narzędzia na działkę
W wyposażeniu każdego ogrodnika powinny znajdować się takie narzędzia jak:
- Łopata, szpadel i pazurki – najczęściej służą do kopania i usuwania ziemi, pazurkami z kolei najczęściej zbiera się wszelkiego rodzaju nieczystości lub liście, które opadły z drzew.
- Grabie – dostępne w różnych modelach i rozmiarach, służą do grabienia trawy lub do wyrównania zagonów. Innego rodzaju grabi używa się do porządków na trawniku lub działce.
- Konewka, zraszacz i wąż ogrodowy – w małym ogródku, do podlewania w zupełności wystarczy konewka. Sprawa komplikuje się, gdy ogród jest większy. Wtedy też narzędzia do podlewania muszą być odpowiednio wydajniejsze.
- Sekatory i pilarki – używane głównie do usuwania zbędnych pędów i konarów. W przypadku cieńszych gałęzi, do ich przycięcia wystarczy ręczny sekator. Do grubszych konarów trzeba użyć pilarki.
- Nożyce – wykorzystywane głównie do przycinania żywopłotów. Występują w wersji elektrycznej i spalinowej. Niektóre mają specjalną nakładkę do odgarniania pędów. Ułatwia to w znacznym stopniu pracę.
- Kosiarki i podkaszarki – stosowane głównie do pielęgnacji trawnika lub do wykaszania wyjątkowo masywnych chwastów.
- Łopatka i motyczka – mała łopatka przyda się do sadzenia roślin cebulowych, z kolei dwustronna motyczka przydaje się stale, głównie do wyrywania chwastów i spulchniania ziemi.
Przy pracach ogrodowych na pewno przydadzą się jeszcze widły i taczka. Te pierwsze oprócz tradycyjnych funkcji, mogą być jeszcze narzędziem do spulchniania ziemi lub do nakłuwania trawnika. Taczka ma wiele zastosowań w ogrodzie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby nie była zbyt ciężka. Jeżeli taczka jest metalowa, należy mieć na uwadze, że łatwo będzie korodować przy spotkaniu z wilgocią.