Strona głównaUncategorizedZakładanie firmy za granicą

Zakładanie firmy za granicą

Zakładanie firmy za granicą to dosyć popularne zagadnienie. Wbrew pozorom przyczyn zakładania działalności poza granicami kraju jest znacznie więcej niż stereotypowa chęć uniknięcia wysokich podatków. Z jakich przyczyn przedsiębiorcy rozważają otworzenie spółki poza granicami kraju? Na co należy zwrócić uwagę zakładając działalność za granicą? Na te pytania krótko i zwięźle odpowiadamy w niniejszym artykule.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na założenie firmy za granicą?

Najbardziej oczywistą przyczyną jest bardziej przyjazny system podatkowy. Nie da się ukryć, że niektóre jurysdykcje rzeczywiście są bardziej przyjazne przedsiębiorcom a inne mniej. Jednak trzeba wiedzieć, że przeniesienie działalności do innego kraju powinno być poprzedzone dokładną analizą. Z pewnością w takich działaniach bardzo ważna jest ostrożność i konsultacja z kompetentnymi doradcami podatkowymi.

Naturalnym momentem, w którym spółka jest przenoszona poza granicę jest ekspansja międzynarodowa. Gdy spółka pozyskuje klientów z danego kraju to naturalnym kolejnym krokiem jest założenie spółki na lokalnym rynku.

Poza kwestiami podatkowymi ważny jest szeroko pojęty przyjazny system gospodarczy w danym kraju. Mowa tutaj oczywiście o mniejszej biurokracji, lecz nie tylko.

Na przykład na terenie Wielkiej Brytanii bardzo łatwo i szybko można założyć spółkę. Poza tym że biurokracja na wyspach jest mocno ułatwiona trzeba zauważyć, że spółka z rozszerzeniem .Ltd jest powszechnie rozpoznawana na całym świecie. Co dla wielu przedsiębiorców wiąże się z prestiżem i większą łatwością prowadzenia biznesu. Ponadto, dzięki założeniu firmy za granicą możemy np. zatrudniać osoby z danego kraju przy użyciu lokalnej spółki. W ten sposób mamy ułatwiony dostęp do siły roboczej z danego kraju.

Kraje przyjazne przedsiębiorcom

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „gdzie warto założyć firmę”. Wszystko zależy od charakterystyki prowadzonego biznesu. Szacuje się, że Polacy założyli nawet 60 000 firm na terenie Wielkiej Brytanii. Ta statystyka z jednej strony wynika z wyjątkowo dużej migracji do tego kraju, jednak z drugiej strony nie bez znaczenia pozostaje kwestia, że Wielka Brytania to miejsce przyjazne przedsiębiorcom.

Ostatnio dużą popularność zdobywa Estonia, która również jest miejscem bardzo przyjaznym dla przedsiębiorców. W szczególności dla tych którzy decydują się na reinwestowanie przychodów. Występuje tam tak zwany estoński CIT, który polega na tym, iż nie płacimy podatku dochodowego do póki nie wypłacamy zysku ze spółki. W efekcie w sytuacji, gdy cały czas inwestujemy w spółkę możemy praktycznie nie płacić podatku dochodowego.

Inne popularne kierunki to Cypr, Rosja, Litwa, Łotwa, Czechy, Ukraina oraz Słowacja.

Podsumowując, otworzenie działalności za granicą to naturalny krok w rozwoju dla większości przedsiębiorstw. Jednak wysoce rekomendujemy poprzedzenie takiej decyzji dokładną analizą potrzeb i możliwości, która powinna być wykonana przez kompetentnych doradców finansowych/podatkowych.

Więcej na temat zakładania firmy za granicą na stronie: zakładanie firmy za granica porady.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne