Strona głównaPozostałeZyski z giełdy. Jak rozliczyć PIT 38?

Zyski z giełdy. Jak rozliczyć PIT 38?

Dochody, które uzyskujemy, mogą mieć różne źródła. Podstawowymi i dobrze znanymi nam źródłami dochodu w Polsce są m.in. umowa o pracę, umowa zlecenie czy działalność gospodarcza. Większość podatników nie ma problemów z rozliczeniem takiego zysku. Otrzymujemy odpowiedni PIT od pracodawcy i wypełniamy standardowy PIT-37.

Jednak kłopoty zaczynają się, gdy nasze źródło dochodu nie jest objęte klasycznym PIT-em. Mowa tutaj o zyskach z giełdy. W jaki sposób możemy wykazać taki dochód i jaki odpowiedni PIT musimy wypełnić.By rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z tzw. przychodów z kapitałów pieniężnych (czyli m.in. przychodów z giełdy), niezbędne jest wypełnienie PIT-38. Do poprawnego uzupełnienia takiego dokumentu potrzebujemy formularza PIT-8C, który powinniśmy otrzymać od biura maklerskiego do końca lutego. Gdy korzystaliśmy z kilku biur maklerskich, po prostu sumujemy ze sobą odpowiednie rubryki ze wszystkich PIT-8C, Jeśli jednak z jakich względów nie otrzymamy takiej informacji, jesteśmy zobowiązani do samodzielnego obliczenia przychodów i kosztów.

Poprawne rozliczenie PIT-38
PIT-38 składamy niezależnie od tego, czy wykazujemy dochody z innych źródeł. Wypełniamy go zawsze indywidualnie i pamiętamy o tym, że musimy posiadać pełną dokumentację, nie tylko formularz PIT-8C, ale także wszelkie rachunki i umowy, które potwierdzą sumy zawarte w zeznaniu. Opodatkowanie jest stałe i wynosi 19% a zaliczki na podatek, nie są pobierane w ciągu roku.Wypełnianie naszego zeznania zaczynamy od wpisania swoich aktualnych danych w sekcje A i B. Następnie uzupełniamy sekcje C przychodami i kosztami, które znajdziemy w formularzu PIT-8C. Przed wpisaniem odpowiednich kwot koniecznie trzeba sprawdzić, czy są one poprawne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości musimy własnoręcznie obliczyć przychody i straty.W części D musimy uzupełnić ostateczną kwotę opodatkowania, stawkę procentową i na ich podstawie obliczyć podatek od dochodów. W tej rubryce możemy także zawrzeć, jeśli występują, straty lat poprzednich i podatek zapłacony za granicą. Te pozycje pozwolą nam obniżyć kwotę podatku należnego. Dalej standardowo wypełniamy pozostałe części i zeznanie gotowe.

Inwestowanie za granicą
Jeśli inwestowaliśmy za granicą i właśnie tam zapłaciliśmy podatek od dochodu, do naszego zeznania dołączamy załącznik PIT/ZG. Gdzie umieszczamy informacje o kwocie zapłaconego podatku. Oczywiście według wcześniej podanych informacji kwota podatku zapłaconego za granicą obniża nam podatek należny.

Rozliczanie straty
PIT-38 składamy nie tylko w przypadku wykazania zysków, ale także strat. Jeśli z różnicy przychodów i kosztów wychodzi nam tzw. strata podatkowa, trzeba umieścić tę informację w zeznaniu i złożyć PIT. Stratą z lat poprzednich można pomniejszyć kwotę aktualnie należnego podatku. Pamiętamy tu o dwóch kwestiach:

– straty, które chcemy odliczyć, nie mogą być starsze niż 5 lat,
– jednorazowo możemy odliczyć tylko połowę kwoty strat z danego roku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne