Strona głównaPozostałePodatek od darowizny - jak go rozliczyć?

Podatek od darowizny – jak go rozliczyć?

Niekiedy w naszym życiu może zdarzyć się sytuacja, że otrzymamy jakąś darowiznę. Darowizna, jak też inne czynności, w wyniku których nasz majątek się powiększy, podlegają opodatkowaniu. Płacenie podatków jest przykrym obowiązkiem polskiego podatnika. Warto mieć świadomość kiedy oraz w jaki sposób rozliczać się z otrzymanych darowizn, żeby nie przysporzyć sobie problemów z prawem.

Otrzymanie darowizny, a podatek
Na początek trzeba nadmienić, że nie każde pieniądze, które otrzymamy, powinny być zgłaszane do urzędu skarbowego. Jest wiele sytuacji, w których podatnik może zostać zwolniony z obowiązku płacenia daniny na rzecz fiskusa.

Wszelkie darowizny są opodatkowane tak zwanym podatkiem od spadów i darowizn. Istnieją jednak kwoty wolne od podatku, które zapisane są w ustawie. Obdarowany może uniknąć płacenia podatku, jednak wiele zależy od tego w jaki sposób spokrewnieni są ze sobą darczyńca oraz obdarowany , a także jak hojna jest darowizna.
W ustawie o podatku od spadków i darowizn wyróżnione zostały trzy grupy podatkowe:

I grupa – należą do niej: małżonek, zstępni, wstępni, macocha oraz ojczym – to tak zwana grupa 0, a także pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, teściowie. Dla tej grupy kwota wolna od podatku wynosu 9637 złotych.
II grupa – należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa, a także małżonkowie zstępnych. W przypadku drugiej grupy kwota wolna od podatku to 7276 zł.
III grupa – to inne osoby, dla których kwotą wolną od podatku jest suma 4902 zł.

Darowizna w najbliższej rodzinie
W przypadku osób zaliczanych do najbliższej rodziny (małżonek, zstępni, wstępni, macocha, ojczym) darowizny są całkowicie zwolnione z podatku, niezależnie od kwoty, jaką ktoś zostanie obdarowany. Jednak istnieje obowiązek odpowiedniego dokumentowania tego typu darowizn. Na przykład w przypadku mieszkania konieczny będzie akt notarialny. Natomiast w przypadku darowizny pieniężnej trzeba będzie ją udokumentować (na przykład potwierdzeniem przelewu na konto bankowe). Ponadto jeżeli darowizna przekroczy kwotę wolną od podatku dla grupy 0, czyli 9637 zł, wtedy osoba obdarowana musi zgłosić fakt jej otrzymania do urzędu skarbowego. Należy wtedy wypełnić formularz SD-Z2 do sześciu miesięcy od chwili otrzymania darowizny na kwotę większą niż 9637 zł. Warto także pamiętać, że darowizny sumują się(bierze się pod uwagę okres 5 lat). Jeżeli suma darowizn przekroczy kwotę graniczną, wtedy także trzeba złożyć wniosek.

Czy trzeba składać deklarację PIT w związku z otrzymaną darowizną?
Nie jest to wymagane. Darowizna nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, dlatego nie trzeba jej wykazywać w corocznym rozliczeniu PIT. Jednak jeżeli otrzymana przez podatnika darowizna kwalifikuje się do zapłacenia podatku, to wynosi on od 3% do 20% w zależności od kwoty darowizny oraz od pokrewieństwa z osobą, od której darowizna pochodzi. Podatek od darowizny jest regulowany ustawą o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawą o podatku dochodowym.

Jeżeli darowizna kwalifikuje się do zapłacenia od niej podatku, wtedy podatnik ma czas jednego miesiąca na złożenie w urzędzie skarbowym formularza SD-3, w którym zawrze informacje o otrzymanej darowiźnie. Urząd skarbowy zdecyduje wtedy o wysokości podatku, który podatnik ma zapłacić.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne