Strona głównaUncategorizedCo to jest odzież ochronna

Co to jest odzież ochronna

Jest wiele różnych zawodów, które charakteryzują się naprawdę ciężkimi warunkami pracy. Chcąc je wykonywać w należyty sposób, niezbędna jest odzież ochronna.

Zresztą należy zdać sobie sprawę z faktu, że jest ona również niezbędna do tego, aby dany pracownik nie narażał swojego zdrowia bądź też życia. Dlatego też są ustanowione odpowiednie przepisy, które regulują owe zagadnienia. Najogólniej rzecz ujmując dzięki nim możliwe, jest wpłynięcie na to, aby pracodawca zapewnił możliwie najbardziej optymalne warunki pracy. W niniejszym tekście nieco szerzej będzie w kontekście bhp na przykładzie pracy spawacza. Spawacz w czasie pracy jest narażony na działanie wielu czynników zagrażających jego zdrowiu. Mamy tutaj różnego rodzaju pyły, promieniowanie ultrafioletowe, odpryski różnych metali czy porażenie elektryczne. Z tego powodu spawacz powinien posiadać odpowiednie narzędzia oraz odzież ochronną. Powinny to być środki adekwatne do istniejącego zagrożenia, uwzględniać warunki istniejące w danym miejscu pracy, powinny one być także odpowiednio dopasowane do użytkownika. Najczęściej narażone podczas spawania są oczy, twarz, ręce oraz nogi, dlatego spawacz musi posiadać odpowiednie ubranie i buty spawalnicze. Odzież ochronna pozwala bardzo skutecznie zabezpieczyć twarz i ręce oraz zagwarantować bezpieczeństwo podczas całego procesu spawania.

Spawacz musi posiadać specjalistyczne rękawice robocze, które chronią go przed poparzeniem, a na twarzy spawacza powinna znajdować się maska ochronna, zasłaniająca całą jej powierzchnię oraz posiadająca wydzielona szybkę na oczy. Buty spawacza powinny być odpowiednio dopasowane pod względem szerokości, długości i wysokości oraz powinny być wyprodukowane ze skóry odpornej na kontakt z rozgrzanymi elementami. Ważne też jest, aby posiadały one bezpieczną sprzączkę, która umożliwi szybkie ściągnięcie obuwia w razie poparzenia stopy. Buty spawacza powinny chronić również jego stopy przed zgnieceniem przez ciężkie przedmioty oraz muszą być odporne na kwasy i zasady. Powinny być one antypoślizgowe, wchłaniające nadmiar energii w części piętowej, a dla lepszej ochrony posiadać nagolennik, który zapewni ochronę podudzia i stopy przed iskrami.

Więcej na: ecobhp.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne