Niektóre techniki wykorzystywane są w tej samej, choć ulepszonej i unowocześnionej formie od lat, inne powstały stosunkowo niedawno, lecz szturmem zdobyły silną pozycję i uznanie przedstawicieli określonych branż.
Tak wybiła się przecinarka plazmowa, która bardzo dobrze sprawdza się przy cięciu metali. Taka metoda jest coraz częściej stosowana i doceniana nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale także na niemalże całym świecie. Konieczność przecinania elementów metalowych jest obecna w wielu branżach, nie jest to żadna konkretna nisza na rynku, dlatego z przecinarki plazmowej postanawiają skorzystać przedstawiciele bardzo różnych firm, którzy coraz częściej decydują się mieć ją w stałym wyposażeniu swojego miejsca pracy. Praca z nimi jest satysfakcjonująca i bardzo efektywna
Konwencjonalne i wąskostrumieniowe systemy
Urządzenie złożone jest z czterech części. Składają się na nią plazmowy palnik, źródło plazmowe (czyli źródło zasilania), przewód uziemiający i elementy eksploatacyjne. Można także spotkać się z tak zwanymi plazmami HD, czyli systemami plazmowymi wąskostrumieniowymi. W nich, oprócz wyżej wymienionych elementów, obecne są także gazowe konsole. Taka przecinarka plazmowa wykorzystywana jest w bardziej zaawansowanych warunkach, kiedy ma się potrzebę mieszania oraz wydzielania gazów technicznych, aby sprostać wyższym potrzebom realizacji przecinania metali. Nie ma możliwości właściwej pracy i eksploatacji przecinarki plazmowej bez gazu oraz elektrycznego zasilania. Istnieje możliwość i rozwiązanie polegające na stosowaniu powietrza wydawanego z butli lub specjalnego kompresora, pełni ono wtedy rolę gazu. Taka technika jest stosowana w konwencjonalnych systemach. W wąskostrumieniowych systemach plazmowych mogą być stosowane takie gazy, jak azot, argon lub tlen.
Zasilanie przecinarki
Jednym z ważniejszych elementów znajdujących się w przecinarce plazmowej jest źródło plazmowe. Żeby osoby, nie będące zaznajomione z taką techniczną tematyką mogły sobie uświadomić jego znaczenie, można je porównać do standardowych baterii, z których każdy z nas bezpośrednio lub pośrednio korzysta praktycznie każdego dnia, chociażby do zasilenia zegara czy telewizyjnego pilota. Przecinarka plazmowa również potrzebuje takiej odpowiedniej dla siebie baterii, aby była w stanie działać i wykonywać powierzone jej prace. Dzięki temu zasilaniu do przecinarki może być przekazywany prąd o równomiernym natężeniu oraz sile napięcia. Czerpany jest on z sieci i przekazywany w kierunku prostowniczego trójfazowego mostka.