W budynkach użyteczności publicznej konieczna jest szczególna dbałość o bezpieczeństwo i komfort dla przebywających w nich osób. Wszelkie instalacje powinny być prawidłowo zaprojektowane, wykonane i konserwowane. Jedną z takich kwestii są elementy wentylacji. Jak zadbać o prawidłową wentylację?
Elementy instalacji wentylacyjnej
Wymiana powietrza jest sprawą bardzo ważną, szczególnie w budynkach typu sale konferencyjne czy obiekty kulturalne lub sportowe, gdzie spotyka się duża ilość osób. Dla przeciętnego użytkownika najbardziej zauważalnym objawem obecności takiej instalacji są kratki wentylacyjne, które rzecz jasna są tylko elementem końcowym całego układu. Kratki są to ścienne elementy wentylacji mające połączenie z kominem lub kanałem wentylacyjnym. Ich odpowiednikami są anemostaty (również wywiewne lub nawiewne), które montuje się w suficie. Zarówno kratka jak i anemostat może mieć kształt kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Elementy nawiewne służą do dostarczenia do pomieszczenia świeżego powietrza poprzez kanał bezpośrednio z zewnątrz lub z centrali wentylacyjnej. Z kolei elementy wywiewne (inaczej wyciągowe) mają za zadanie zabranie zużytego powietrza pozbawionego tlenu i przetransportowanie go poza budynek. Dobrze skonstruowana instalacja jest wyposażona w elementy wentylacji zarówno nawiewne jak i wywiewne.
Instalacja wentylacyjna może działać na prawach grawitacji, czyli dokonywać samoczynnej wymiany powietrza, ale w celu zapewnienia lepszej sprawności warto zamontować wentylator, który wymusi szybszy obieg powietrza w układzie. Dla zapewnienia dobrej jakości powietrza i drożności układu należy regularnie sprawdzać stan kratek wentylacyjnych i anemostatów, które w związku z ciągłym ruchem powietrza są narażone na osiadanie kurzu i nieczystości. Kratki wentylacyjne są tak skonstruowane, że z łatwością można zdemontować ich zewnętrzną część i oczyścić z zalegającego brudu. Czasami stosuje się również filtry, które zatrzymują kurz i inne niepożądane substancje. Filtry również należy regularnie kontrolować i wymieniać.
W związku ze zmieniającym się klimatem coraz więcej obiektów użyteczności publicznej jest wyposażonych w klimatyzację. Staje się to niemal standardem w Polsce. Profesjonalne instalacje klimatyzacyjne są sprzężone z elementami wentylacji, powodując, że powietrze dostarczane do pomieszczenia jest nie tylko chłodne ale i świeże. O układ klimatyzacji trzeba dbać ze szczególną starannością ze względu na ryzyko pojawienia się grzybów i roztoczy, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.