Strona głównaBudownictwoDlaczego lemiesz do łyżki jest takim ważnym elementem konstrukcyjnym każdej koparki?

Dlaczego lemiesz do łyżki jest takim ważnym elementem konstrukcyjnym każdej koparki?

Każda koparka zbudowana jest z różnych elementów. Do tych, których rola jest ogromna zalicza się lemiesz do łyżki. Jest to jednocześnie ta część, która jest bardzo mocno narażona na powstawanie uszkodzeń oraz zniszczeń. Kiedy łyżka styka się z gruntem, pierwsze uderzenie przechodzi właśnie przez lemiesz. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie lemiesze do łyżek w koparkach były wykonane z odpowiedniej jakości materiałów i z największą starannością. W przeciwnym razie do uszkodzenia lemiesza do łyżki może dochodzić bardzo szybko.

Do czego służy lemiesz do łyżki?

Lemiesz do łyżki to część zewnętrzna, która otacza przednią część łyżki. Jest to ten element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przyjmowanie pierwszego uderzenia, kiedy łyżka styka się z gruntem. Zadaniem lemiesza do łyżki jest również przedostanie się przez kolejne warstwy podłoża, kiedy urobek jest na łyżkę nabierany. To właśnie taka funkcja lemiesza do łyżki sprawia, że jest to część koparki wykonywana z bardzo dobrej jakości materiałów, które cechuje wysoka odporność na ścieranie. Zastosowanie zbyt miękkiego materiału skutkowałoby błyskawicznym uszkodzeniem lemiesza do łyżki i wyłączeniem koparki z użycia.

Jaką rolę pełni lemiesz do łyżki?

Lemiesz do łyżki to bardzo ważny element konstrukcyjny każdej koparki. Jego rolą jest – co wynika z tego, co napisaliśmy wcześniej – ochrona samej łyżki. Ważne jest jednak, że zadaniem lemieszy do łyżek jest również stabilizacja łyżki. To właśnie za sprawą lemiesza do łyżki sama łyżka nie deformuje się wówczas, gdy styka się z twardym podłożem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku na przykład gruzu. Oczywiście nie oznacza to, że lemiesze są niezniszczalne. Wraz z czasem ich eksploatacji ulegają powolnemu zużyciu. Ważne jest, aby obserwować ich stan techniczny i w razie potrzeby w porę je wymienić. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń łyżki, a tym samym konieczności znacznie droższej naprawy.

Czy o lemiesz do koparki można zadbać?

Mówiąc o lemieszu do koparki, wiele osób zastanawia się, czy jest to element, którego trwałość można przedłużyć. Okazuje się jednak, że nie w zasadzie nie ma takich możliwości. Ważne jest, aby regularnie usuwać ewentualne zabrudzenia i zanieczyszczenia. Koniecznie trzeba jednak sprawdzać w jakim stanie technicznym znajduje się lemiesz do łyżki. Najrozsądniej jest robić to za każdym razem, kiedy pracowaliśmy w trudnym, twardym podłożu. W takim przypadku ryzyko uszkodzenia lemiesza do łyżki jest bowiem szczególnie duże.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne