Projektowanie i wykonawstwo budynków użytkowych, przemysłowych (produkcyjnych, usługowych czy handlowych) to ważne zadanie, które ma bezpośredni wpływ na optymalne wykorzystanie środków finansowych właściciela przedsiębiorstwa lub zarządu spółki. Ma to związek z dwoma kwestiami: koszt budowy hali oraz całoroczne koszty jej utrzymania. Zarówno z jednej jak i drugiej przyczyny w halach i pomieszczeniach magazynowych buduje się antresole stalowe. Co to jest i dlaczego jest to dobre rozwiązanie?
Zastosowanie antresoli
Jak powszechnie wiadomo budynki przemysłowe, takie jak hale produkcyjne czy magazynowe są dużo wyższe od budynków mieszkalnych albo punktów handlowych. W przypadku pomieszczeń produkcyjnych wysokość, na której usytuowany jest strop może mieć związek z gabarytami maszyny lub miejscem potrzebnym do przeprowadzenia procesu produkcyjnego. W przypadku hali magazynowej wysokość budynku jest atutem, gdyż dzięki zastosowaniu regałów wysokiego składowania można na stosunkowo niewielkiej powierzchni zmagazynować duże ilości towarów. A co, jeśli w obrębie hali trzeba uwzględnić pomieszczenia socjalne czy biurowe? Właśnie tutaj można zastosować antresole stalowe, czyli najprościej mówiąc stworzyć powierzchnię półpiętrową. Konstrukcja antresoli jest wykonana z wysokiej jakości elementów stalowych. Projektant dokonuje najpierw pomiarów i obliczeń, które pozwolą na wykonanie konstrukcji o odpowiedniej wytrzymałości i stabilności. Jak można zagospodarować otrzymaną w ten sposób powierzchnię?
Na parterze (czyli pod konstrukcją) można zaplanować powstanie pomieszczeń socjalnych. Mogą to być na przykład szatnie dla pracowników wyposażone w szafki ubraniowe, toalety, prysznice oraz jadalnia. Mogą tam się również znaleźć inne pomieszczenia gospodarcze. Z kolei na piętrze mogą znajdować się pomieszczenia biurowe dla pracowników działu projektowania, działu księgowości oraz sala konferencyjna a nawet aneks kuchenny. Wszystkie wymienione pomieszczenia mogą być oddzielone lekkimi ścianami działowymi. Do pomieszczeń znajdujących się na piętrze będą prowadzić schody (również stalowe).
Podłoga antresoli może być wykonana z płyty wiórowej lub blachy trapezowej, ale warto zainwestować w materiały izolujące dźwięk, co zapobiegnie wzajemnemu rozpraszaniu pracowników. Konstrukcja antresoli jest spawana oraz zamocowana do ścian budynku, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i trwałość. Następnie wykonuje się malowanie na wybrany przez klienta kolor. Farba nie tylko zapewnia walory estetyczne, ale ma również na celu zabezpieczenie antykorozyjne.
Firma wykonująca antresole stalowe oferuje nie tylko fachowe doradztwo i projekt, ale również transport i montaż na miejscu całej konstrukcji.
Jak wspomniano na początku, zastosowanie takiego rozwiązania ma korzystny wpływ na koszt budowy całego budynku oraz jego utrzymania. Przykładem mogą być koszty ogrzewania zimą czy chłodzenia latem. Wtedy wykorzystana powierzchnia na półpiętrze antresoli nie jest ani ogrzewana ani chłodzona na próżno.