Strona głównaBudownictwoJak dobrać gniazda elektryczne?

Jak dobrać gniazda elektryczne?

Podczas remontu mieszkania niektórzy decydują się na wymianę osprzętu elektroinstalacyjnego. Przy rosnącej ilości odbiorników w domu trzeba zastanowić się jak dobrać gniazda elektryczne. Pomocny okaże się sklep internetowy https://sklep.elektrospark.pl/gniazda,5604.html Niemniej wybierając osprzęt warto rozważyć kilka kwestii.

Ilość gniazd

Obecnie – oprócz standardowych gniazd pojedynczych i podwójnych, montowanych w pojedynczej puszce – coraz częściej wybierany jest osprzęt modułowy, czyli ramkowy, instalowany w puszkach podwójnych, potrójnych itd. Dzięki temu uzyskujemy większą liczbę gniazd w jednym punkcie, na przykład do zasilania telewizora, dekodera, zestawu kina domowego czy odtwarzacza DVD. Niektórzy producenci, na przykład Schneider Electric, oferują gniazda podwójne do systemu ramkowego, co pozwala na ich znaczne zwielokrotnienie.

Bezpieczeństwo

W zależności od rodzaju używanych wtyczek gniazda elektryczne dzielimy na gniazda z uziemieniem (z bolcem) oraz bez uziemienia (bez bolca). Te pierwsze stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Takie rozwiązanie jest wymagane czy zasilaniu urządzeń 1 klasy izolacji, na przykład sprzętu AGD w metalowej obudowie.

Inny rodzaj zabezpieczenia stanowią gniazdka bryzgoszczelne, inaczej hermetyczne (tzw. z klapką), chroniące zaciski przed przedostaniem się wody lub innych cieczy. Tego typu osprzęt montuje się przede wszystkim w łazienkach lub w kuchni przy zlewie.

Kiedy wybieramy gniazda elektryczne warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one osłonę zacisków. Można to rozpoznać, gdy spojrzy się w otwory gniazda. Jeśli w środku znajdują się plastikowe zaślepki (nie widać metalowych zacisków będących pod napięciem), to znaczy, że jest to gniazdko z osłonami. Takie zabezpieczenie uniemożliwia włożenie jakiegokolwiek przedmiotu w jeden otwór i porażenie prądem. Osłona jest zwalniana dopiero w momencie, gdy wkładamy wtyczkę (w dwa otwory jednocześnie). Jest to bardzo dobre rozwiązanie wybierane przez rodziców małych dzieci, obawiających się o bezpieczeństwo swoich pociech majstrujących przy gniazdkach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne