Termoizolacja budynków jest niezwykle istotna, jeśli chce się obniżyć koszty ogrzewania. To też wyraz dbałości o środowisko oraz o jego zasoby. Do ocieplenia budynków używa się często styropianu. Ten materiał budowlany charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, jest też stosunkowo niedrogi i łatwy do położenia. Podczas ocieplenia należy zadbać o odpowiednią izolację fundamentów, ponieważ ten element konstrukcyjny narażony jest na przemarzanie oraz na działanie wody. Styropian fundamentowy różni się nieco od zwykłego materiału izolacyjnego.
Cechy i właściwości styropianu używanego do dociepleń
Materiał izolacyjny powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Ten wskaźnik określa też grubość danego styropianu, którym trzeba docieplić dany budynek, aby poprawić jego właściwości izolacyjne. Np. dobrej jakości styropian na fundamenty cechuje się odpowiednią izolacją oraz jest odporny na działanie wody. Grubość warstwy izolacyjnej powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju muru. Starsze domy potrzebują zazwyczaj grubszego materiału niż nowe budynki. Należy też dobrać grubość do możliwości, jakie daje budynek. Styropian fundamentowy jest też niebywale odporny na ściskanie. Dzięki temu wytrzymuje obciążenia, nie traci swoich właściwości izolacyjnych oraz nie ulega uszkodzeniom.
Zalety styropianu fundamentowego stosowanego w izolacjach
Materiał termoizolacyjny, jakim jest styropian, jest bardzo lekki, dlatego praca z nim jest szybka i komfortowa. Wymaga zastosowania odpowiedniego kleju, przez co doskonale trzyma się powierzchni. To bardzo trwała izolacja, a jej lekkość sprawia, że ściany nie są obciążone. Styropian fundamentowy jest wykonany z wysokiej jakości materiału, dlatego może być stosowany w miejscach, gdzie styka się z gruntem. Materiał nie przemarza, ale też nie nasiąka wodą. Dzięki temu zapewnia odpowiednią hydroizolację ścianom. Jest to możliwie, ponieważ do produkcji styropianu fundamentowego zastosowano specjalne dodatki surowców hydrofobowych. Taka izolacja zalecana jest również w środku budynków np. do dociepleń podłóg.
Jak poprawnie kłaść styropian na fundamenty?
Położenie materiału izolacyjnego nie jest skomplikowane, ale należy posiadać odpowiednie narzędzia, ale też kleje. Styropian fundamentowy powinien zostać zabezpieczony przed działaniem promieni słonecznych, ponieważ słońce może negatywnie działać na izolację. Styropian można z łatwością docinać przy użyciu specjalnych noży, ale też bezproblemowo udaje się wygładzić jego krawędzie. Dzięki temu można dokładnie dopasować rozmiar płyty do potrzeb. Do klejenia płyt styropianowych używa się specjalnych klejów lub pianek. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre materiały mogą mieć dwie odmienne strony. Jedną z nich klei się do muru, a druga powinna być na zewnątrz.