Strona głównaWnętrzaJak oświetlić łazienkę

Jak oświetlić łazienkę

Zbyt często oświetlenie łazienki jest umieszczane nisko na liście priorytetów w stosunku do innych pomieszczeń w domu. To właśnie w przypadku łazienek, które stają się obecnie coraz większe i bardziej wyszukane, odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do maksymalnego wykorzystania tej przestrzeni.

Duże oświetlenie nad głową i światła zadaniowe są kluczowe. Jednak jako że łazienki stały się teraz pomieszczeniem, w którym ludzie spędzają znacznie więcej czasu, dobrze jest w nich wytworzyć atmosferę, która będzie relaksująca i podobna do spa. Kluczowym elementem będzie tutaj oczywiście oświetlenie łazienkowe LED, także inne wynalazki z branży inteligentnego domu będą nam bardzo przydatne. Elastyczność w dostosowywaniu oświetlenia jest bardzo ważna, dlatego należy dodać dimmery również tutaj, tak jak w całym domu.

Najpierw sufit, potem lustro

Projektowanie oświetlenia łazienkowego należy zacząć od głównego światła sufitowego. Następnie należy oświetlić obszar toaletki za pomocą wyrazistego oświetlenia zadaniowego, którego źródłem może być urządzeniem nad lustrem lub kinkietami po obu jego stronach. Teraz pora, żeby uzupełnić uzyskane w ten sposób oświetlenie łazienkowe. LED jest idealną technologią do tego zadania i można jej użyć do rozjaśnienia prysznica i wanny. Można również rozważyć oświetlenie pasków pod szafkami naściennymi, co sprawi, że będą wyglądały jakby się unosiły w przestrzeni.

Złoty środek

Ludzie często mają tendencję do montowania na suficie tuzinów lampek, aby mieć pewność, że łazienka jest wystarczająco jasna. Niestety, wtedy sufit nie prezentuje się zbyt dobrze i wygląda jak ser szwajcarski. Wszystko z umiarem. Z drugiej strony, nie można popełnić błędu niedoświetlenia łazienki, ponieważ wyraźne światło jest w tym pomieszczeniu bardzo istotne. Kolejny powód, dla którego dimmery oraz umiejętne wykorzystanie LED są kluczowe.

Unikajmy bezpośredniości oraz asymetryczności

Należy unikać światła skierowanego bezpośrednio na głowę, ponieważ odbicie w lustrze będzie pozostawiało wiele do życzenia. Główne oświetlenie do łazienki powinno być usytuowane tak, by być lekko z tyłu za osobą stojąca przy toaletce. Asymetryczne światło to kolejny błąd. Umieszczenie urządzenia na jednej stronie lustra spowoduje nierówne oświetlenie i utrudni pielęgnację twarzy. Wreszcie, jasne żarówki z włóknami są obecnie bardzo popularne, ale mają to do siebie, że rzucają ostry cień na wszystko dookoła. Zamiast tego wybierzmy coś nieprzezroczystego lub matowego – dzięki temu oświetlenie będzie bardziej miękkie i relaksujące.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne