Strona głównaWnętrzaNa co się zdecydować – rolety czy żaluzje?

Na co się zdecydować – rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje to odwieczne pytanie jakie zadaje sobie każdy, kto stoi przed zadaniem jakim jest aranżacja okna. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Jakimi plusami i minusami charakteryzują się rolety oraz żaluzje? Sprawdźmy!

Rolety i żaluzje – podobieństwa

Przede wszystkim rolety i żaluzje to nie tylko różnice, lecz wprost przeciwnie – podobieństwa. Obydwa rozwiązania mają tą samą funkcjonalność, a więc ochronę mieszkania przed światłem słonecznym oraz zapewnienie zwiększonej prywatności (ochrona przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów). Po drugie, zarówno do rolet jak i żaluzji zazwyczaj dopasowywane są firany oraz zasłony, chociaż warto mieć na uwadze, że firany i zasłony nie są koniecznością (w szczególności w przypadku nowoczesnych aranżacji okiennych). Po trzecie, na rynku mamy straszenie duży wybór różnych fasonów, dzięki czemu zarówno entuzjaści rolet jak i entuzjaści żaluzji bez problemu mogą dobrać coś dla siebie niezależnie od poczucia estetyki czy rozmiarów okna.

Rolety i żaluzje – różnice

Podstawowa różnica dotyczy wykorzystanego materiału. Rolety są wykonane z tkanin (np. bawełny, lnu, polamidu, poliestru oraz różnych włókien syntetycznych). Natomiast żaluzje najczęściej są wykonane z aluminium. Obecnie hitem na rynku są nieco nowocześniejsze żaluzje wykonane z bambusa, drewna lub materiałów skóropochodnych. To który materiał uznamy za najlepszy zależy praktycznie wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Rolety idealnie pasują do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz. Rolety są dostępne niemal we wszystkich barwach, w związku z czym często bardzo interesująco kontrastują z kolorem ścian. Natomiast żaluzje, w szczególności te aluminiowe trochę mniej się wyróżniają. Jednocześnie trzeba przyznać, że żaluzje z naturalnego drewna lub bambusa to produkt premium, który z pewnością nadaje wnętrzu niezwykłego klimatu.

Kwestie praktyczne wyglądają następująco: tak naprawdę rolety i żaluzje praktycznie tak samo skutecznie chronią przed światłem słonecznym. Prawdziwym hitem są rolety „dzień noc”, które wyglądają estetycznie i jednocześnie pozwalają bardzo precyzyjnie kontrolować ilość wpuszczanego światła. O ile w kwestiach związanych z ochroną przed światłem ciężko wskazać wyraźnego faworyta, o tyle w kwestii utrzymania czystości znacznie wygrywają rolety, gdyż żaluzje słyną z tego że ich czyszczenie nie jest wyjątkowo wygodne.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne