Strona głównaBudownictwoNa czym polega osuszanie mieszkania?

Na czym polega osuszanie mieszkania?

Nadmierna wilgoć spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi mieszkania czy domu. W końcu zawilgocone ściany i ciepłe powietrze tworzą idealne warunki do powstawania zacieków i rozwoju grzybów, które nie tylko oszpecają wygląd pomieszczeń, ale przede wszystkim szkodzą zdrowiu. Jak więc pozbyć się tego nawracającego problemu? Z pomocą przychodzą wielorakie metody osuszania budynków.

Na czym polega osuszanie budynków?

Powodów zawilgocenia domu czy mieszkania jest mnóstwo. Przyczyną mogą być zarówno powodzie lub uszkodzenia systemów melioracyjnych, jak również błędy budowlane czy starzenie się materiałów. Odpowiednio do przyczyny, istnieje kilka rodzajów osuszania budynków. Możemy wyróżnić m.in. osuszania: podposadzkowe, po zalaniu czy dachów i tarasów. Ogólnie rzecz biorąc, osuszanie jest procesem skomplikowanym i złożonym. Zawiera czynności technologiczne i techniczne, mające na celu zmniejszenie poziomu wilgoci w budynku. Najczęściej przeprowadzanym procesem jest nagrzewanie powietrza za pomocą nagrzewnic do kilkudziesięciu stopni Celcjusza. Powodują one odparowanie wilgoci z wierzchnich warstw ścian, aż do osiągnięcia tzw. równowagi wilgotności.

Równie popularną, choć rzadziej stosowaną metodą, jest osuszanie ścian poprzez absorpcję. Polega ona na zastosowaniu urządzeń zawierających środki wiążące wodę, które pochłaniając wilgotne powietrze, podgrzewają je. Następnie, takie podgrzane powietrze jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia, a para wodna zostaje odprowadzona na zewnątrz. Proces jest powtarzany do momentu całkowitego osuszenia ścian.

Ile trwa cały proces?

Długość osuszania zależy przede wszystkim od stopnia zawilgocenia i jego rodzaju. Żeby należycie pozbyć się problemu, należy dokładnie zbadać przyczyny powstania zawilgocenia i określić stopień absorpcji materiału, z którego zostały wykonane ściany. Duży wpływ na długość osuszania mają również farby i tynki, którymi zostały wykończone dane powierzchnie. W zależności od ich rodzaju, proces ten może być krótszy lub dłuższy.

Koszty osuszania

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaki będzie koszt osuszania. Jest on ustalany na podstawie wielkości powierzchni zalania i tworzony indywidualnie po wstępnych oględzinach.

Na co zwrócić uwagę poszukując firmy?

Metod osuszania jest bardzo dużo, a każda tak samo skuteczna. No dobrze, ale zazwyczaj właściciele mieszkania czy domu nie wiedzą jaki jest powód zawilgocenia i nie mają odpowiedniego sprzętu, aby powyżej opisane procesy przeprowadzić samodzielnie. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie jest proste. Obecnie na rynku istnieje firm specjalizujących się nie tylko w osuszaniu budynków, lecz także w zdiagnozowaniu problemu i w wykrywaniu różnych usterek. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, jest firma Dry Service Group – https://dry-service.pl/osuszanie/osuszanie-budynkow, który działa na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. Należy pamiętać, że wybierając konkretną firmę, której zlecimy osuszanie naszego mieszkania, warto zapoznać się z pełnym wachlarzem jej usług. Często jest bowiem tak, że mają one do zaoferowania dużo więcej, aniżeli podstawowe techniki osuszania budynku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne