Stan deweloperski – czym się charakteryzuje?
Żeby wybrać odpowiednią opcję, trzeba najpierw poznać różnice między wymienionymi wariantami. Od razu warto zauważyć, że nie istnieją zapisy mówiące o tym, jak powinna prezentować się nieruchomość w stanie deweloperskim, bo to od sprzedającego zależy, w jakim stanie będą oferowane lokale. Pewny standard obowiązuje jednak w większości sytuacji – niezależnie, czy mowa o dużej aglomeracji, czy o ofertach z mniejszej miejscowości jak nowe mieszkania w Smolcu.
Możemy więc być pewni, że w taki mieszkaniu znajdzie się betonowa wylewka na podłodze, ściany będą pokryte gładzią, zamontowane zostaną okna i drzwi zewnętrzne, rozprowadzona też zostanie instalacja elektryczna i hydrauliczna. Jak widzimy, to lokal w stanie surowym, w którym wykonano już wiele prac, ale sporo zadań jeszcze przed nami – między innymi położenie podłóg, malowanie ścian, montaż urządzeń sanitarnych, gniazdek elektrycznych, oświetlenia itd.
Pod klucz – czy rzeczywiście do zamieszkania?
Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy sformułowanie “pod klucz” nie jest tylko chwytem marketingowym, w rzeczywistości zaś czeka nas jeszcze dużo prac wykończeniowych. Nic z tych rzeczy – takie mieszkania są gotowe do zamieszkania, bo o wszystkim tu pomyślano, przygotowując nieruchomość pod każdym względem. W naszej gestii pozostaje tylko wstawić meble i wykonać inne prace dekoracyjne wedle uznania. Oczywiście, najważniejsze są indywidualne ustalenia z deweloperem.
Wykończenie mieszkania przez dewelopera zapewnia ogromną oszczędność czas i energii. Nie musimy szukać materiałów budowlanych, czy wykonywać prac remontowych. Nic za darmo – taka wygoda kosztuje, więc nim podejmiemy decyzję, czy chcemy skorzystać z usługi dewelopera, przygotujmy kosztorys remontu mieszkania, uzgadniając z wykonawcą zakres jego odpowiedzialności. Jakie są koszty? To zależy, ale wahają się między 500 a 1000 za m2. Dokładnie oceńmy, co zawierają postanowienia umowy z deweloperem, bo nie u każdego “pod klucz” oznacza to samo.
Chcemy samodzielnie? Sprawdźmy, czy nam się to opłaca
Decydując się na wariant z własnym wykończeniem, musimy się przekonać, czy rzeczywiście nam tym zaoszczędzimy – nie tylko pieniężnie, ale i czasowo. Jak wspomnieliśmy bowiem powyżej, deweloper wykona wszystkie prace, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na innych sprawach. Jeśli jednak wolimy samodzielnie, obliczmy wszystkie spodziewane wydatki, biorąc pod uwagę, że średni koszt waha się od 500 do 600 zł za m2. To cena orientacyjna, bo wszystko oczywiście zależy od tego, jakie materiały zastosujemy i jak wiele zadań zrobimy sami, a do jakich wynajmiemy fachowców.
Nie jest łatwo podjąć ostateczną decyzję, bo jedno i drugie rozwiązanie ma swoje mocne oraz słabe strony. Każdy musi indywidualnie to rozpatrzyć, biorąc pod uwagę czynniki czasowe i finansowe.
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl