Strona głównaBudownictwoMalowanie dachu, czy wymiana pokrycia

Malowanie dachu, czy wymiana pokrycia

Wymiana dachu to niewątpliwie bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu. Często o konieczności wymiany pokrycia dachowego dowiadujemy się w momencie, gdy na profilaktyczne działania konserwacyjne jest już zbyt późno. Dlatego dużo lepiej i taniej jest zapobiegać, niż narażać się na wysokie koszty wymiany pokrycia dachowego. Regularne zabiegi pielęgnacyjno – konserwacyjne dachu mogą znacznie przedłużyć jego żywotność, nawet o kilkadziesiąt lat. Wyjaśniamy, jak dbać o dach, aby uniknąć przykrych usterek i zaoszczędzić sobie wysokich kosztów jego wymiany.

Wymiana pokrycia dachowego, w zależności od stopnia uszkodzeń, może generować wiele nieprzewidzianych, dodatkowych kosztów. Najczęściej po usunięciu dachówki lub blachodachówki dowiadujemy się, że pozostałe elementy konstrukcyjne dachu również wymagają wymiany ze względu na bardzo duży stopień zużycia. Są to na przykład elementy drewniane dachu, jak łaty lub krokwie. Jednak w większości przypadków takiego scenariusza można uniknąć kontrolując na bieżąco stan dachu, a w razie potrzeby podejmować odpowiednie działania zapobiegawcze.

Wymieniać, czy malować?

Pokrycia dachowe z blachodachówki mają tą zaletę, że można je pomalować. Taki zabieg, w przypadku kilkuletnich dachów, jest dużo tańszym i ekonomicznym rozwiązaniem niż wymiana całego pokrycia. Malowanie dachu ma również działanie profilaktyczne. Warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, promienie UV, bardzo niekorzystnie wpływają na warstwę ochronną blachy. Profesjonalne usługi malowania dachu zapewniają kompleksową ochronę całej powierzchni.

Malowanie sposobem na konserwację dachu

Konserwacja dachu to koszt nawet kilkadziesiąt razy niższy niż jego wymiana. Odpowiednio przeprowadzony proces renowacji może przedłużyć znacznie przedłużyć żywotność blachy. Konserwacja powierzchni dachu składa się z kilku faz: czyszczenia, malowania oraz impregnacji. Każdy etap musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach, z użyciem profesjonalnych środków chemicznych oraz odpowiednich farb i preparatów.

Jak przebiega malowanie dachu?

Jak już wspomniano, proces renowacji dachu przebiega w kilku krokach. Każdy etap konserwacji jest niezbędny i powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę, zajmującą się naprawą pokryć dachowych. Oto szczegółowe opisy czynności wykonywanych na każdym etapie konserwacji:

  • Czyszczenie dachu – proces ten polega na usuwaniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz zakorzenionych na powierzchni blachy glonów, mchów i porostów. Do przeprowadzenia tej czynności używa się specjalnych preparatów czyszczących oraz biobójczych, które nakładane są na powierzchnię za pomocą myjek wysokociśnieniowych.
  • Dokładna inspekcja pokrycia dachowego, zdiagnozowanie oraz usunięcie ognisk korozji, a następnie konserwacja miejsc dotkniętych korozją farbą podkładową w celu ochrony przed dalszym rozprzestrzenianiem się rdzy.
  • Malowanie dachu, polegające na pokryciu powierzchni dachu profesjonalną farbą. Produkty dedykowane specjalnie do malowania  pokryć dachowych są odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Odpowiedni skład chemiczny farb zapobiega również rozprzestrzenianiu się zielonych nalotów na powierzchni dachu. Produkt nakładany jest metodą  hydrodynamiczną, która zapewnia równomierne rozprowadzenie farby oraz pozwala na wtłoczenie preparatu w trudno dostępne miejsca oraz w szczeliny, w których najczęściej zalega nadmiar wody. Malowanie wykonuje się przy użyciu wysokociśnieniowych agregatów.
  • Impregnacja dachu – ma działanie konserwujące i stanowi kosmetykę dachu. Na pomalowaną i wyschniętą powierzchnię nakłada się środki impregnujące. Poprzez wniknięcie w strukturę farby, impregnaty zwiększają jej odporność na warunki atmosferyczne oraz na brud i naloty biologiczne.

Odnowiony i odpowiednio zakonserwowany dach nie tylko odzyska efektowny wygląd. Proces renowacji przedłuży jego żywotność nawet o kilkanaście sezonów. Całkowity koszt odnowienia powierzchni dachu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W porównaniu do ceny wymiany pokrycia wraz z elementami konstrukcyjnymi, jest to inwestycja dużo bardziej opłacalna.

Promocja na malowanie dachu

Wraz z firmą Giżycki przygotowaliśmy dla Państwa szczególny rabat -10% na malowanie całego dachu. Więcej na ich stronie internetowej: http://www.gizycki-wadowice.pl. Firma Giżycki działa na terenie całej Polski, a w szczeólności województwa małopolskiego oraz śląskiego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne