Spory o to, która metoda nakładania tynku jest lepsza ręczna czy maszynowa wśród wysoko wykwalifikowanych budowniczych, jak dotąd nie zakończyły się. Każda ze stron przedstawia swoje argumenty za jedną lub drugą opcją. Tynkowanie ręczne jest bardziej tradycyjne i jest stosowane w dosyć często na małych powierzchniach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tynkowanie powierzchni odbywa się tylko przy udziale tynkarza i standardowych narzędzi i materiałów. Natomiast tynkowanie maszynowe jest niezbędne podczas obróbki dużych powierzchni.
Na czym polega tynkowanie maszynowe?
Tynkowanie maszynowe polega na nakładaniu warstwy mieszanki na powierzchnię poddawaną obróbce za pomocą specjalnego urządzenia zwanego agregatem. Zastosowanie takiego urządzenia może znacznie skrócić czas nakładania mieszanki, a jednocześnie ograniczyć pracę fizyczną. Jednak wykończenie i wyrównywanie jest nadal wykonywane przez tynkarza. Zasada działania maszyny do tynkowania polega na dokładnym wymieszaniu suchej mieszanki tynku z wodą i dostarczeniu gotowego materiału pod ciśnieniem za pomocą pistoletu zaprawowego na tynkowaną powierzchnię.
Taki agregat działa na specjalnych prefabrykowanych związkach. Tynki maszynowe na bazie gipsu są stosowane do prac wewnętrznych, a mieszanki cementowo-piaskowe do prac zewnętrznych. Ze względu na to, że tynki cementowe są znacznie cięższe niż gips, agregat pracuje z nimi trochę gorzej. Profesjonalne tynkowanie maszynowe: https://sebda.pl.
Zalety mieszanek na bazie cementu i piasku obejmują:
- Bardzo wysoki poziom wytrzymałości i niezawodności takiej powłoki.
- Wysoki poziom przyczepności i ochrona przed wysoką wilgotnością.
- Niski koszt składników, które tworzą mieszankę.
Zalety tynku gipsowego obejmują:
- Szybkość ustawienia. Średnio 3 dni wystarczą do wyschnięcia, tylko w niektórych przypadkach zajmuje to do 7 dni.
- Doskonały wskaźnik izolacji cieplnej i akustycznej powłoki.
- Wysoka plastyczność, użycie specjalnej siatki gipsowej do wzmocnienia nie jest konieczne.
- Brak pęknięć przy prawidłowej aplikacji i późniejszym przetwarzaniu.
- Bezpieczeństwo składników zdrowotnych w mieszance, idealne do pracy w pomieszczeniach.
Tynkowanie maszynowe: korzyści
Zalety stosowania tynku maszynowego obejmują:
- Łatwość i prostota nakładania tynku na obrabianą powierzchnię.
- Czas obróbki dla tej samej powierzchni jest skrócony o 3-4 razy w porównaniu z pracą ręczną.
- Bardziej ekonomiczne zużycie materiałów do przetwarzania tego samego obszaru.
- Koszty pracy podczas tynkowania maszynowego są 2 razy niższe.
- Wysoka, jakość pracy: tynk ma jednorodny skład, zapewnia lepszą przyczepność do obrabianej powierzchni ze względu na zasilanie pod wysokim ciśnieniem.
Do ostatecznej decyzji, która z opcji nakładania tynku jest nadal preferowana, konieczne jest określenie warunków, w których będą one porównywane. Na przykład w przypadku bardzo dużych obszarów bez wątpienia bardziej opłacalne jest stosowanie mieszanki na maszynie, ponieważ zalety pod względem liczby zatrudnionych pracowników i spędzonego czasu są w tym przypadku oczywiste.