Strona głównaWnętrzaZasady korzystania z sauny

Zasady korzystania z sauny

Sauna to bardzo popularne miejsce, w którym relaksujemy mięśnie, wspomagamy funkcjonowanie organizmu i oczyszczamy się z toksyn. Tradycja korzystania z sauny wywodzi się od ludów fińskich. Dzisiaj najpopularniejsze są sauny suche o bardzo niskiej wilgotności i wysokiej temperaturze powietrza, sauny mokre, w których temperatura jest niższa, a wilgotność większa oraz łaźnie parowe.

Dlaczego chodzimy do sauny?

Korzystanie z sauny ma wiele pozytywnych aspektów dla zdrowia oraz dla samopoczucia. Poza usuwaniem toksyn, przebywanie w warunkach wysokiej temperatury a niskiej wilgotności wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Regularnie korzystanie z sauny lub z łaźni parowej poprawia kondycję skóry, odpręża  spięte mięśnie oraz zwiększa odporność organizmu.

Ogólne zasady korzystania z sauny

Korzystanie z sauny ma swoje reguły, których należy przestrzegać. Do sauny nie wchodzi się w stroju kąpielowym, gdyż syntetyczny materiał podczas nagrzewania się wydziela nieprzyjemny zapach, poza tym przez strój kąpielowy ciało nie wydziela swobodnie potu. Do pomieszczenia wchodzi się nago lub w specjalnym stroju do saunowania. Przed wejściem należy wziąć prysznic, ważne jest to nie tylko w saunach publicznych, ale również w tych domowych.

Akcesoria w saunie

Aby prawidłowo uczestniczyć w rytuale saunowania trzeba mieć podstawową wiedzę na temat działania sauny oraz zastosowania przedmiotów, które się w niej znajdują. Należy wiedzieć, że temperatura oraz wilgotność w pomieszczeniu ma istotne znaczenie. Do kontrolowania tych czynników służy drewniany tremometr oraz higrometr. W saunie suchej znajdziemy kosz z kamieniami. Kamienie do sauny mają za zadanie gromadzić ciepło. Jeśli higrometr pokazuje zbyt niską wilgotność możemy zwiększyć ją polewając kamienie wodą. Do drewnianego naczynia z wodą można dodać aromat, który pogłębi relaks. Do pomieszczenia nie wchodzi się z biżuterią, telefonem oraz z zegarkiem. A warto czas przebywania w saunie kontrolować, z pomocą przychodzi drewniana, nienagrzewająca się klepsydra z przesypującym się piaskiem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne