Strona głównaOgródMałe i duże ogrody przydomowe

Małe i duże ogrody przydomowe

Ogrody przydomowe są świetnym miejscem codziennego odpoczynku, a to jak czujemy się w ogrodzie zależy głównie od tego, jak zostanie on stworzony. Aby właściwie urządzić ogród trzeba mieć pewną wiedzę z dziedziny ogrodnictwa, architektury krajobrazu oraz wizję końcowego efektu.

Pomysły przy projektowaniu ogrodów można czerpać z poradników, zdjęć oraz inspirując się wykonanymi już aranżacjami. Przy braku fachowej wiedzy oraz czasu na stworzenie projektu warto zaplanowanie prac zlecić specjalistom.

Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

W ogrodzie najważniejsze są rośliny. Wybór spośród gatunków flory jest ogromny, ale trzeba wiedzieć, jakie rośliny sprawdzą się w danym miejscu. Przy wyborze kwiatów, bylin, drzew i krzewów należy wziąć pod uwagę między innymi:

Wymagania klimatyczne roślin

Niektóre rośliny nie wytrzymują zimy w klimacie umiarkowanym, inne gorzej czują się w upalne lata. Gatunki dostosowane do naszego klimatu doskonale radzą sobie z mrozami. Egzotyczne rośliny wymagają zimowania w oranżeriach lub w pomieszczaniach o stałej temperaturze.

Wymagania glebowe

To bardzo ważny aspekt przy wyborze roślin, jeśli na terenie ogrodu ziemia jest lekka i piaszczysta -powinniśmy poprawić jej strukturę, ponieważ niektóre gatunki potrzebują gleb zasobnych w próchnicę. Warto też zbadać pH gleby przed doborem roślin.

Docelowa wielkość roślin

Projekty ogrodów przydomowych powinny uwzględniać wielkość powierzchni, bliskość budynków gospodarczych oraz granic działki. Małe drzewko już w niedługim czasie może osiągnąć wielkość dwudziestu metrów.

Okres kwitnienia roślin

Projektowanie rabat to nie lada wyzwanie, które wymaga pewnej wiedzy z dziedziny botaniki. Rośliny różnią się między sobą okresem wegetacji czy czasem kwitnienia. Właściwie zaprojektowana rabata jest ozdobna przez cały rok. Kolory oraz tekstury roślin idealnie ze sobą współgrają.

Sposób użytkowania ogrodu

Gdy ogród jest przeznaczony dla najmłodszych – dobrze jest uwzględnić bezpieczne miejsce do gier i zabaw. W ogrodach, w których przebywają dzieci oraz zwierzęta unika się roślin z kolcami, cierniami oraz gatunków trujących.

Projektowanie ogrodów przydomowych to duża frajda, jednak nie każdy czuje się na siłach, aby podołać zadaniu. Architekci krajobrazów oraz projektanci ogrodów sprawią, że ogród będzie dostosowany do wymagań użytkownika, do jego budżetu, a do tego będzie dekoracyjny przez cały rok.

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne