Strona głównaBudownictwoBez użycia betonu praktycznie niemożliwa jest żadna budowa

Bez użycia betonu praktycznie niemożliwa jest żadna budowa

Nawet, gdybyśmy zechcieli postawić cały dom z drewna, trzeba go jakoś posadowić. Musimy wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków budowle wznosi się na betonowych fundamentach. Beton jest wszakże materiałem o wysokiej nośności, w sam raz nadającym się na bazę dla pozostałych elementów konstrukcyjnych.

Beton powstaje z takich oto czterech składników: cementu, kruszywa, piasku oraz wody. Woda powinna być czysta i w odpowiedniej ilości, w stosunku do pozostałych surowców. Piasek do produkcji betonu powinien być rzeczny. Kruszywem jest najczęściej żwir w postaci frakcji o uziarnieniu 2/16. Z kolei specjalne kruszywo łamane pozwala otrzymać beton mrozoodporny. Jeśli chodzi o cement, to do produkcji stosowanego w budownictwie jednorodzinnym wykorzystywany jest przede wszystkim portlandzki CEM I lub CEM II. Ten drugi wiąże dłużej, więc polecany jest na lato lub do wykonywania masywnych elementów. Natomiast rzadziej stosowany jest cement hutniczy CEM III.

Jakie są zalety stosowania betonu?

Należy wiedzieć, że beton to dominujący produkt konstrukcyjny stosowany w przemyśle budowniczym, który ma od lat ustaloną pozycję także w budownictwie jednorodzinnym. Zasłużył sobie na to niską ceną, bowiem komponenty do jego produkcji są tanie, a technologia wytwarzania nie należy do skomplikowanych. Z betonu da się wykonać prawie wszystko, niemal bez limitów. Z tworzywa tego realizują swoje najśmielsze koncepcje najwięksi architekci naszych czasów. Beton, w odróżnieniu od innych budulców, jest wyjątkowo trwały i praktycznie w ogóle nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych, dopóki w budynku nie dojdzie do jakichś poważnych usterek. Betonowanie nie jest trudne, a wręcz można je uznać za budowlany elementarz. Z reguły rzadko więc są popełniane błędy podczas układania betonu. Polecamy tym bardziej wylewki mixokret.

Taki oto mamy wybór konsystencji betonu:

1). Konsystencja gęstoplastyczna (klasa S1) – elementy o prostych kształtach, rzadko zbrojone. Mieszanki do zagęszczenia.

2). Konsystencja plastyczna (klasa S1) – elementy o prostych lub złożonych kształtach, rzadko albo normalnie zbrojone. Mieszanki do zagęszczenia.

3). Konsystencja półciekła (klasa S2 i S3) – elementy o przekrojach złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki do zagęszczenia.

4). Konsystencja bardzo ciekła (klasa S4) – elementy o przekrojach złożonych, gęsto zbrojone, szalunki kolumn. Mieszanki do zagęszczenia.

5). Konsystencja bardzo ciekła, betony samozagęszczalne (klasa S5) – elementy o kształtach bardzo złożonych, gęsto zbrojone, szalunki kolumn.

Oto klasa betonu i jego zastosowanie:

1). C8/10 – betonowe wylewki podłogowe, warstwa wyrównawcza wykonywana na gruncie przed ułożeniem nawierzchni, warstwa stabilizująca grunt przed betonowaniem fundamentów.

2). C10/12 – fundamenty i cokoły lekkich ogrodzeń, fundamenty lekkich tarasów, wiat garażowych oraz altan, wylewki podłogowe.

3). C12/15 – fundamenty domów, budynków gospodarczych oraz ogrodzeń, nadlewki na stropach gęstożebrowych, nadproża, wieńce słupki i wzmacniające ściany, schody zewnętrzne i wewnętrzne.

4). C16/20 – stropy filigran, stropy Akerman, stropy żelbetowe średniej rozpiętości, schody, wieńce, nadproża, fundamenty, płyty fundamentowe.

5). C20/25 – duże i masywne stropy żelbetowe, słupy podpierające konstrukcje, żelbetowe ściany nośne.

Dodatkowa uwaga – beton może mieć różną konsystencję. Dobiera się ją pod kątem przewidywanego zastosowania mieszanki. Warto też wiedzieć, że na budowach domów jednorodzinnych stosuje się przeważnie beton klasy od 8/10 do 16/20.

Poszukujesz specjalisty i dobrze wykonanej wylewki w Bielsku białej oraz na terenie całej Polski? Sprawdź wylewki bielsko.

Poszukujesz specjalisty i dobrze wykonanej wylewki w Bielsku białej oraz na terenie całej Polski? Sprawdź wylewki bielsko.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne