Przy zakupie bramy garażowej możesz stanąć przed dylematem czy wybrać tego typu bramę manualną czy z napędem. Dlatego podpowiadamy, którą bramę garażową wybrać?
Brama garażowa dobrze dopasowana do potrzeb danego klienta jest komfortowa w użytkowaniu, funkcjonalna i bezpieczna. Zobacz jaką bramę wybrać – ręczną lub automatyczną?
Rodzaje bram garażowych
Ze względu na sposób otwierania wyróżniamy następujące typy gram garażowych:
- bramy segmentowe – górne i boczne – świetnie sprawdzą się w garażach z niewielkim podjazdem lub usytuowanych przy ulicy. Ich zaletą jest szczelność. Dlatego są idealne do ogrzewanych garaży;
- bramy uchylne – z uwagi na fakt, że otwierają się na zewnętrz garażu, do jej montażu potrzebne jest miejsce przed nim. Bramy tego typu nie są szerokie, dlatego nie sprawdzą się też do garażu wielostanowiskowego.
- bramy rolowane – bramy te działają, tak jak rolety okienne. Dlatego też sprawdzą się w niewielkich garażach, z niewielkim podjazdem lub wychodzącym bezpośrednio na jezdnię.
- bramy rozwierane – cechuje je stosunkowo niska cena. Nie mniej jednak są mało komfortowe w eksploatacji. Ich otwieranie / zamykanie wymaga sporo miejsca na podjedzie.
Brama garażowa z napędem czy manualna?
Do zalet bram garażowych ręcznych zaliczyć można niską cenę. Brama tego typu jest jednak mało wygodna w eksploatacji. Dlatego lepiej zdecydować się na nią w przypadku rzadko używanych garaży.
Automatyczna brama garażowa jest szczególnie przydatna w przypadku garaży, które usytuowane są przy ulicy. Napęd do bramy garażowej może sterowany za pomocą pilota, przycisku sterującego lub zamku szyfrowego. Aby więc otworzyć lub zamknąć bramę nie trzeba wysiadać nawet z auta. Dodatkowo bramy automatyczne zapewniają większe bezpieczeństwo, niż ręczne. Są one bowiem cięższe i posiadają rygle blokujące, które rozmieszczone są na ościeżnicy. Wadą bramy z napędem elektrycznym jest stosunkowo wysoki koszt jej zakupu.
Czy bramę automatyczną da się otworzyć ręcznie?
W przypadku jakiejkolwiek przerwy w dostawie prądu, wszystkie bramy garażowe z napędem elektrycznym można otworzyć ręcznie. Można zrobić to od wewnątrz, jak i z zewnątrz garażu poprzez, na przykład tzw. wysprzęglenie napędu lub manualne podniesienie bramy.
Napęd do bramy garażowej – montaż i konserwacja
Montaż napędu do bramy w garażu najlepiej powierzyć fachowcom. Dzięki temu będziesz miał gwarancję jego sprawnego działania. Ponadto z usług profesjonalnego serwisu warto korzystać także 1-2 razy w roku, przy okazji rutynowych przeglądów automatyki. Regularna konserwacja bramy garażowej zapewni jej sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie. Dlatego też nie warto na tym oszczędzać! Oto najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę:
- płynne działanie skrzydła zapewni regularne smarowanie specjalnymi smarami jego ruchomych części: zawiasów i sprężyn. Warto wiedzieć, aby nie smarować przy tym plastikowych rolek.
- wymiana zużytych elementów mechanizmów bramy, na przykład sprężyn.
- regulacja rolek jezdnych sprawi, że praca bramy będzie cicha.
- czystość bramy – do utrzymania czystości wystarczy miękka szczotka, sucha ściereczka, odkurzacz lub woda z dodatkiem detergentu.