Strona głównaBudownictwoDrożejący prąd - czy jest jakieś rozwiązanie?

Drożejący prąd – czy jest jakieś rozwiązanie?

W obecnych czasach zdecydowanie nie wyobrażamy sobie życia bez stałego dostępu do energii elektrycznej. W każdym budynku mieszkalnym jest szybki i wygodny dostęp do energii elektrycznej za pośrednictwem gniazdka. Niestety korzystanie z tej energii nie jest darmowe i wie o tym każdy kto musi opłacić co miesięczne rachunki. Niestety każdy kto opłaca rachunki zdążył też zauważyć, że ceny prądu w Polsce systematycznie wzrastają. Jakie są prognozy na najbliższe lata? Czy instalacja fotowoltaiczna jest skutecznym sposobem na walkę z podwyżkami za prąd? Sprawdźmy.

Ceny energii elektrycznej w Polsce

W 2020 roku średnia cena prądu wynosi około 0,60zł/kWh. W skład tej kwoty zazwyczaj wchodzą opłaty za wykorzystaną energię oraz tak zwana opłata dystrybucyjna. Jak wiadomo ceny za kWh różnią się w zależności od dostawcy oraz obszaru na jakim jest dystrybuowana. Na przykład mieszkańcy centralnej i północnej Polski mają trochę droższą energię elektryczną od osób zamieszkujących wschodnią część kraju.

Niepokojący z punktu widzenia gospodarstw domowych jest fakt, że prąd systematycznie drożeje. Szacuje się, że w samym 2020 roku wzrost wyniósł około 12%. Mało tego prognozy pokazują, że wzrosty będą dalej kontynuowane. Według prognoz w 2021 roku przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu roku zapłaci 160-180zł więcej. Trzeba przyznać, że nie są to optymistyczne prognozy.

Fotowoltaika rozwiązaniem

Ograniczanie zużycia prądu w celu szukania oszczędności w domowym budżecie wydaje się nieco ekstrawaganckim pomysłem, który i tak nie przyniesie zbyt wielkich korzyści, bo z energii elektrycznej po prostu musimy korzystać każdego dnia. Częstsze zgaszanie światła może przynieść co najwyżej niezauważalne oszczędności.

Jedyną realną odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej jest fotowoltaika. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już w przeciągu kilku lat. Dzięki pozyskiwaniu energii z własnej “małej elektrowni” jesteśmy w stanie zniwelować rachunki do absolutnego minimum (pozostają same opłaty stałe np. opłaty przesyłowe). W efekcie można praktycznie uniezależnić się od ciągłych podwyżek cen prądu.

Więcej na temat skutecznej walki z rosnącymi cenami prądu w postaci instalacji fotowoltaicznej można przeczytać na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne