Strona głównaRemontyMocowanie kołków rozporowych - co trzeba wiedzieć?

Mocowanie kołków rozporowych – co trzeba wiedzieć?

Kołki rozporowe to niezbędny element łączący przy wielu pracach remontowych czy wykończeniowych. Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołków. Dzięki temu nie ma problemu z tym, aby dopasować odpowiednie kołki do konkretnego zakresu prac. Warto zatem wiedzieć, jakie kołki można wyróżnić, jakie mają zastosowanie i jak powinno się je mocować.

Jak dobrać kołek rozporowy?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje kołków rozporowych. Dobór tych właściwych nie jest jednak skomplikowany. Wynika to z tego, że kołki są dokładnie dzielone ze względu na rodzaj materiału, do którego mają być mocowane. Wyróżnić można kołki rozporowe, które mogą być mocowane do takich materiałów jak cegła, kamienień, płyty gipsowe czy pustaki. Dodatkowo kołki rozporowe dzielą się ze względu na ich zastosowanie. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie dokładnie kołki można stosować.

Rodzaje kołków rozporowych

Powszechnie stosowane są kołki uniwersalne. Dostępne są w różnych wersjach, jednak to, co charakteryzuje je wszystkie to fakt, że podczas dokręcania dochodzi do ich rozpierania, dzięki czemu kołek może być solidnie zamocowany do ściany. Aby osadzić kołek uniwersalny, w pierwszej kolejności należy wywiercić otwór. Następnie należy kołek osadzić w otworze i wbić go młotkiem. Po tej czynności możliwe jest mocowanie wkrętu. Innym rodzajem kołków są kołki szybkiego montażu. Cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ znacznie przyspieszają prace montażowe. Dodatkowo mają szerokie zastosowanie. Kołki szybkiego montażu można wykorzystać do montażu paneli ściennych i sufitowych czy ram okiennych. Konstrukcja tych kołków składa się z wkrętu lub gwoździa, który osadzany jest w kołku przy użyciu młotka. Wybierając kołki do szybkiego montażu, warto postawić na te, które wykonane są z solidnego materiału. Oczywiście kołki uniwersalne i kołki szybkiego montażu to nie jedyne rodzaje kołków. Wspomnieć trzeba jeszcze o kołkach do płyt gipsowo-kartonowych. Podczas wiercenia części tego typu kołka rozwijają się w kształt, który przypomina parasol. Ułatwia to mocowanie kołka do płyt gipsowo-kartonowych.

Jak wiertarka do mocowania kołków?

Aby móc zamontować kołek rozporowy, najpierw należy wywiercić otwór. Do tego potrzeba jest odpowiednia wiertarko-wkrętarka. Ważne, aby urządzenie co cechowało się dużą wydajnością. Dzięki temu możliwe będzie wiercenie w miejscach trudno dostępnych. Istotny w wiertarce jest również akumulator. Powinien zapewniać wiertarce długą żywotność. Dobrze jest zatem sięgnąć po model sprawdzonej marki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne