Odwodnienia wykopów – kiedy to jest konieczne?
Podczas prac budowlanych, inżynierskich czy innego rodzaju częstą przeszkodą w kwestii bezpieczeństwa i komfortu ich wykonywania jest podmokły teren. Stworzenie suchego i stabilnego podłoża jest kluczowym aspektem dla poprawności podstawowych etapów budowy. Gleba musi nabrać większej gęstości, by można było uniknąć potencjalnego osiadania się gruntu czy przesunięcia którejś z warstw. Wysoki stopień konieczności zastosowania tego procesu pojawia się w przypadku, kiedy prace wykonywane są na bardzo głębokim poziomie. Zaniedbania pod tym względem mogą powodować rażące skutki jak: podchodzenie wody, zalewanie wykopu czy osunięcie się ziemi. Dostępnych jest wiele metod osuszania gleby. Warto przeanalizować możliwości i wybrać tę najbardziej efektywną, taką opinią wśród nich cieszą się igłofiltry. Wyróżnia się ona szybkością, ekonomią i elastycznym zastosowaniem.
Zastosowanie igłofiltrów
Ich działanie nie należy do zbyt skomplikowanych. Do elementów całego systemu należą: igłofiltry, rurociąg kolektora ssącego oraz agregat pompowy. Generalnie są one umiejscowione w niewielkiej odległości od wykonywanych robót wykopowych. Działanie opiera się na igłofiltrach podłączonych do kolektorów ssących, które z kolei łączone w ciągi, a te są spajane z końcowym elementem, czyli agregatem pompowym. Ten ostatni element odpowiada za zassanie wody z igłofiltrów, na skutek czego dochodzi do etapu właściwego czyli – odprowadzenie wody z układu. Odległości między ulokowaniem rurek oscylują wokół jednego metra. Cały system na bieżąco osusza teren. Dobrze skonstruowany – skuteczny obieg jest w stanie ustabilizować i osuszyć glebę o głębokości nawet 6 metrów. Wykopy, które są prowadzone na większych głębokościach wymagają dodatkowej instalacji. Ten system raczej nie dostarcza dużych ilości wody, jest to mniej więcej 20 litrów na minutę.
Zalety igłofiltrów
Odwodnienie podłoża przy zastosowaniu igłofiltrów to jedna z najpopularniejszych metod, jakie oferuje rynek tej branży. Nie powinno to dziwić, ma na to wpływ wyżej opisane – proste działanie, raczej małe koszty, a przy tym wszystkim wyjątkowa skuteczność. Ogromną zaletą są szerokie możliwości systemów, które odnajdą się w różnych warunkach glebowych – poradzą sobie niemal wszędzie. Technika bowiem jest wszechstronna i wielowymiarowa. Warto dodać, że jedna instalacja jest wielorazowego użytku i może być wykorzystywana w przypadku różnych projektów, to sprawia, że rozwiązanie jest bardzo opłacalne.